Przed nami „czerwony październik”. Pora na kluczowe decyzje dla branży krypto

Październik 2023 r. będzie ważnym miesiącem dla branży kryptograficznej, ponieważ to właśnie w przyszłym miesiącu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma podjąć kilka kluczowych decyzji.

Przede wszystkim wszyscy zastanawiają się nad tym, czy SEC odwoła się od orzeczenia w sprawie przeciwko podmiotowi zarządzającemu aktywami Grayscale (termin odwołania upływa 13 października, a więc 45 dni od orzeczenia sądu).

Ważny moment dla branży

Przypomnijmy: 29 sierpnia Grayscale odniosła przełomowe zwycięstwo. Wtedy to Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii orzekł, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie przedstawiła ważnego powodu odrzucenia wniosku Grayscale i nakazała SEC ponowne rozpatrzenie wniosku. Niedługo później rzecznik rządowej agencji zapewnił, że dokona ona przeglądu decyzji przed podjęciem ewentualnych dalszych kroków prawnych.

Jeśli SEC zdecyduje się odwołać od orzeczenia Sądu Apelacyjnego, może to zrobić w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, składając wniosek o „writ of certiorari” (jest to prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy) lub może poprosić o rewizję „en banc” (w takim przypadku wszyscy sędziowie Sądu Apelacyjnego Dystryktu Kolumbii będą dalej rozpatrywać sprawę).

Zobacz też: Kolejny kryptowalutowy oszust przed wymiarem sprawiedliwości. Złapali go… sami poszkodowani

Październik 2023. Dlaczego to taki ważny miesiąc?

Apelacja SEC niewątpliwie pogorszyłaby nastroje w społeczności kryptowalutowej. Załóżmy jednak, że Komisja zdecyduje się nie odwoływać – jeżeli dojdzie do realizacji tego scenariusza, argument SEC, że rynek spot jest bardziej podatny na oszustwa i manipulacje, nie będzie już obowiązywał.

Drugi termin dla kilku oczekujących aplikacji ETF Bitcoin spot upływa w październiku. SEC musi podjąć decyzję w sprawie tych wniosków – może je zatwierdzić, odrzucić lub opóźnić. Kluczowymi datami są tu 16 października (drugi termin na podjęcie decyzji w sprawie Bitwise Bitcoin ETP Trust) i 17 października (drugi termin na podjęcie decyzji w sprawie iShares Bitcoin Fund, VanEck Bitcoin Trust, Wisdomtree Bitcoin Trust, Invesco Galaxy Bitcoin ETF i Wise Origin Bitcoin Trust). Analitycy rynku uważają, że SEC zdecyduje się po raz kolejny opóźnić decyzję w sprawie tych wniosków, a kolejny termin na podjęcie decyzji upłynie w przyszłym roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze