Prosto z sądu: szef FTX twierdzi, że Sam Bankman-Fried „szastał pieniędzmi na lewo i prawo”

Jeden z szefów firmy FTX twierdzi, że Sam Bankman-Fried wykorzystał pieniądze klientów na „nadmierne wydatki”.

Nishad Singh zeznał w sądzie, że depozyty klientów firmy zostały wykorzystane do zakupu luksusowych nieruchomości i zapłacenia znanym sportowcom za umowy promocyjne.

– Czułem się zażenowany i zawstydzony – przyznał Singh, były dyrektor wykonawczy FTX, o jednej z inwestycji firmy w K5 – spółkę, która miała powiązania z wieloma celebrytami.

Sprawa FTX zatacza coraz szersze kręgi

W poniedziałek, 16 października br., Singh, były dyrektor naczelny niegdyś wysoko latającej giełdy kryptowalut FTX, zeznał, że jego były szef, Sam Bankman-Fried, wykorzystał pieniądze klientów, aby dokonać ekstrawaganckich wydatków, które – jak to określił – „cuchnęły nadmiarem”.

Singh powiedział, że spierał się z Bankmanem-Friedem o setki milionów dolarów, które firma wykorzystała na zakup wystawnych nieruchomości, inwestowanie w start-upy i podpisywanie kontraktów z celebrytami i gwiazdami sportu, takimi jak Tom Brady, Steph Curry i Larry David.

Przemawiając przez ponad pięć godzin w sądzie federalnym na Manhattanie, Singh zeznał, że dowiedział się o manku w wysokości 8 miliardów dolarów na kontach klientów FTX na około dwa miesiące przed upadkiem firmy w listopadzie ubiegłego roku. Jak powiedział, znaczna część brakujących pieniędzy została przeznaczona na hojne wydatki Sama Bankmana-Frieda.

Singh ujawnił, że był zaskoczony i przerażony deficytem i nie poczuł się lepiej nawet po omówieniu sytuacji z Bankman-Friedem podczas dwóch odbytych z nim spotkań. – Czułem się naprawdę zdradzony – powiedział. – Pięć lat krwi, potu i łez dla siły dobra, która stała się tak zła – przyznał.

Mężczyzna wyznał również, że gdy FTX się rozpadło, miał myśli samobójcze.

Zobacz też: Złe wieści od ekspertów. Mieszkania będą rekordowo drogie

Czy Singh mówi prawdę?

Wyjaśnijmy, że Nishad Singh jest jednym z trzech kluczowych dyrektorów w imperium biznesowym Sama Bankmana-Frieda, którzy przyznali się do oszustwa i, mając nadzieję na złagodzenie kary, zgodzili się współpracować z prokuratorami prowadzącymi dochodzenie w sprawie upadku firmy FTX. Dwie pozostałe osoby – Gary Wang i Caroline Ellison – zeznały w zeszłym tygodniu, że Samn Bankman-Fried polecił im popełnić przestępstwa, które doprowadziły do implozji FTX. Czwarty dyrektor zarządzający, Ryan Salame, również przyznał się do winy, ale odmówił współpracy z władzami.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze