Programista z USA instruował Koreę Północną jak omijać sankcje

Programista, deweloper Ethereum mający obsesję na punkcie Korei Północnej został skazany na 5 lat więzienia za złamanie sankcji.

Były programista Ethereum, Virgil Griffith, został skazany na 63 miesiące więzienia i grzywnę w wysokości 100 000 USD za naruszenie sankcji nałożonych na Koreę Północną.

Virgil Griffith, były deweloper Ethereum, został skazany na 63 miesiące więzienia i zapłaci grzywnę w wysokości 100 000 dolarów za udział w konferencji i pomoc Korei Północnej w korzystaniu z technologii blockchain wbrew sankcjom gospodarczym nałożonym przez Stany Zjednoczone.

We wtorek sędzia okręgowy USA Kevin Castel z południowego okręgu Nowego Jorku ogłosił wyrok.

Sędzia Castel stwierdził, że „mamy do czynienia z umyślnym naruszeniem sankcji”, dodając, że przestępstwo jest jeszcze gorsze, ponieważ Griffith miał „chęć edukowania, jak unikać sankcji”.

We wrześniu 2021 r. Griffith przyznał się do spisku mającego na celu naruszenie Ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych, prawa zakazującego obywatelom USA eksportu jakichkolwiek „towarów, usług lub technologii do KRLD (Korea Północna) bez licencji Departamentu Skarbu, Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).”

Od 2019 r. Griffithowi nie udało się uzyskać pozwolenia od władz USA na podróż do Korei Północnej. Ale w kwietniu i tak pojechał i odwiedził stolicę Pjongjangu w związku z odbywającą się tam konferencją Blockchain and Cryptocurrency Conference.

Na konferencji przedstawił prezentacje przeznaczone dla Korei Północnej o tym, jak kraj może wykorzystać kryptowaluty do uniknięcia sankcji i prania brudnych pieniędzy. Przedstawił również metody wykorzystania inteligentnych kontraktów z korzyścią dla kraju w negocjacjach dotyczących broni jądrowej z USA.

Próbując obniżyć wyrok, adwokat Griffitha przedstawił dowody na czynniki, które mogły skłonić go do irracjonalnego działania. Przedstawiono psychologiczną ocenę Griffitha, która wykazała, że ​​cierpi on zarówno na zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsywnej (OCPD), jak i narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD).

Jego obrońca powiedział, że diagnoza OCPD i NPD wyjaśnia „obsesję”, którą Griffith miał na punkcie Korei Północnej i jest potencjalnie tym, co skłoniło go do odrzucenia ostrzeżeń od przyjaciół, rodziny i rządu o niesankcjonowanych podróżach do tego kraju.

Na rozprawie Griffith miał możliwość zabrania głosu, wyrażając skruchę za swoje czyny, dodając, że został „wyleczony” ze swojej „obsesji na punkcie Korei Północnej.”

Sędzia Castel jednak nie został przekonany i powiedział na rozprawie:

„Faktem jest to, że Virgil Griffith miał nadzieję wrócić do domu jako krypto-bohater, być podziwiany i chwalony za przeciwstawianie się sankcjom rządowym, za jego nieustraszoność i szlachetność”.

Griffith został aresztowany w listopadzie 2019 roku przez FBI, kilka miesięcy po powrocie z konferencji. Współpracował z FBI po aresztowaniu i przekazał zdjęcia, na których przedstawiał swoje prezentacje na konferencji.

Korea Północna stała się coraz bardziej wyrafinowana, wykorzystując kryptowaluty zarówno w unikaniu sankcji, jak i wykorzystywaniu hacków i exploitów do kradzieży milionów dolarów.

W styczniu raport Chainalysis ujawnił, że w 2021 r. hakerzy z Korei Północnej ukradli prawie 400 milionów dolarów za pomocą hakerów giełdowych i oprogramowania ransomware, wykorzystującego drobiazgowy system prania obejmujący zdecentralizowane swapy wymiany i wielu kryptowalut.

Okazuje się, że nie warto nikogo instruować jak obchodzić prawo wykorzystując kryptowaluty bo można zostać pociągniętym do odpowiedzialności na wiele lat. Niesienie pomocy technologicznej reżimom i dyktatorom nie przysparza chluby bo oni płacą wyłącznie „krwawymi pieniędzmi”.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.