Północnokoreańscy hakerzy wykradli Bitcoiny o wartości blisko 100 milionów wonów

Firma zajmująca się w Korei Południowej cyberbezpieczeństwem twierdzi, że działający z sąsiedniej Korei Północnej hakerzy wykradli Bitcoiny o równowartości 100 milionów wonów północnokoreańskich, co w przeliczeniu na dolary daje wartość blisko 90.000$.

Choi Sang-Myong, będący przedstawicielem korporacji Hauri Inc. poinformował o ustaleniach na antenie radia Free Asia, osadzonego w Waszyngtonie, które nadaje audycje w różnych językach dla krajów Wschodniej Azji. Wg niego hakerzy wykradali Bitcoiny z Korei Południowej począwszy od 2013r. Pierwotnie zaatakowano Seul, gdy zaś kradzież okazała się pomyślna podjęli kolejne coraz śmielsze próby.

Celem pozyskiwania Bitcoinów miała być rzekoma próba zabezpieczenia północnokoreańskiej waluty poprzez zwiększenie rezerw. Proceder miał następować systematycznie co miesiąc w latach 2013-2015. Choi dodaje, że hakerzy prawdopodobnie przerzucili się na inne dziedziny, które pozwolą im pozyskać więcej pieniędzy. Korea Południowa nie była jedynym celem, lecz nie udało się ustalić kto jeszcze mógł być ofiarą.

Mimo że fundusze pozyskane poprzez taką działalność są dla reżimu Kim Dzong-Una znacznie mniejsze niż roczny budżet kraju, to jednak anonimowość i praktyczny brak możliwości śledzenia przekazów interesują tamtejsze władze:

Cyberprzestępcy zwrócili się w stronę Bitcoina, ponieważ jest go niezwykle ciężko wyśledzić. Z racji, że znalezienie winowajcy jest bardzo utrudnione to Kora Północna postanowiła wykorzystać okazję i przyłączyć się do wirtualnych kradzieży.

– powiedział Choi Sang-Myong

 

MW.

Komentarze