Prezydent USA dokupuje kryptowaluty. Co trafiło do portfela funduszu Trumpa?
Fundusz DeFi o nazwie World Liberty Financial (WLFI) należący do rodziny Trumpów wykonał właśnie kolejny ruch w sektorze aktywów cyfrowych. Organizacja, której przywództwo przypisuje się prezydentowi Stanów Zjednoczonych, 27 stycznia 2025 r. dokonała kolejnego dużego zakupu, inwestując sumarycznie aż 10 milionów dolarów w stablecoiny Tether (USDT). Te zaś następnie przekonwertowano na 3 247 sztuk tokenów Ethereum (ETH) po średniej cenie 3 080 dolarów za sztukę. Czy rodzina prezydencka wie coś, z czego nie zdaje sobie sprawy nastawiona pesymistycznie do eterów „ulica”?
Prezydent USA „kupuje” kolejne kryptowaluty
W sumie dzięki nowemu posunięciu łączna liczba posiadanych przez WLFI tokenów Ethereum wzrosła do 59 403 sztuk ETH, co – przy obecnych cenach rynkowych – przekłada się na wartość około 190-200 milionów dolarów.
![Wykres ceny kryptowaluty Ethereum (ETH), źródło: Coingecko](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2025/01/image-896.png)
Poza eterami WLFI trzyma również w tym konkretnym portfelu na blockchainie 646 715 tokenów kryptowaluty Wrapped Bitcoin (wBTC) wycenianych łącznie na około 67-68 mln USD. Według danych z platformy analitycznej Arkham Intelligence cała kryptowalutowa pula należąca do WLFI osiągnęła już wycenę rzędu 400 milionów dolarów.
![fot. X / @arkham](https://bithub.pl/wp-content/uploads/2025/01/image-892.png)
Wygląda więc na to, że fundusz Trumpów planuje na dobre traktować ETH jako jeden z filarów swojego długoterminowo planowania. Stopniowe umacnianie pozycji WLFI w sektorze kryptowalut może więc wywrzeć istotną presję cenową na ekosystem Vitalika Buterina, który aktualnie zmaga się z negatywną prasą i bardzo niesatysfakcjonującymi wynikami na tle trwającej hossy.
Pierwszy „krypto-prezydent”
Warto przypomnieć, że w dniu 20 stycznia 2025 r., kiedy to Donald Trump został zaprzysiężony na 47. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, WLFI ogłosiło publicznie zakup 47 milionów dolarów w Bitcoinie oraz 47 milionów dolarów w tokenach Ethereum. Był to wyraźny sygnał, że administracja Trumpa zamierza kontynuować ambitny plan budowy krajowej rezerwy krypto, której celem jest uczynienie z USA „światowego centrum aktywów cyfrowych”.
Trump w swoich oficjalnych wystąpieniach wielokrotnie krytykował restrykcyjne podejście poprzedniej administracji do kryptowalut, zwłaszcza jeśli chodzi o regulacje, które zdaniem ekspertów dławiły kreatywność i rozwój rodzimych projektów blockchainowych. Dowodem na zmianę kierunku regulacyjnego jest podpisanie przez Trumpa rozporządzenia wykonawczego zobowiązującego rząd do zbadania możliwości utworzenia strategicznej rezerwy Bitcoin i innych kryptowalut na szczeblu federalnym, a także niepotwierdzone plany preferencyjnego traktowania dla projektów blockchain z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.