Wielka Brytania pozytywnie o rozwoju branży kryptowalut
Wielka Brytania widzi potencjał…
Gdy ciągle zastanawiamy się jak wygląda przyszłość branży blockchain i kryptowalut w Polsce, brytyjskie organy państwowe są pozytywnie nastawione na dalszy rozwój tego segmentu. Financial Conduct Authority (FCA) czyli Urząd ds. Postępowania Finansowego w tym kraju już w marcu rozpoczął prace zespołu ds. kryptowalut wraz z Bankiem Anglii. Do końca tego roku mają oni wydać raport, jednak jak przekonuje Jacob Ghonty z kancelarii prawnej Kemp Little:
„Na wysokim szczeblu władze brytyjskie wywierają presję, by opracować kompleksową strategię w stosunku do kryptowalut, ponieważ prędzej czy później UE rozwinie własne podejście, co oznacza, że firmy w tej branży będą musiały znaleźć nieodparte powody, aby zlokalizować ich siedziby w Wielkiej Brytanii”
Odnośnie instrumentów finansowych FCA ogłosiło, że każdy kto chce je powiązać z kryptowalutami będzie także musiał wypełnić wszystkie wymogi formalne. Przykładowo:
- kryptowalutowe kontrakty futures – kontrakt na instrumenty pochodne, w którym każda ze stron zgadza się na wymianę kryptowaluty w przyszłości i po cenie uzgodnionej przez obie strony,
- kryptowalutowe kontrakty różnicowe (CFD) – rozliczana w środkach pieniężnych transakcja na instrumentach pochodnych, w której strony umowy dążą do osiągnięcia zysku lub uniknięcia straty, wyrażając zgodę na zamianę różnicy w cenie między wartością kontraktu CFD na kryptowalutę na początku i na zakończenie,
- opcje kryptowaluty – umowa, która przyznaje beneficjentowi prawo do nabycia lub zbywania kryptowalut.
Stanowiska w kwestii blockchain również napawają optymizmem. Jeden z eurodeputowanych Wielkiej Brytanii Matt Hancock wypowiadał się na jednej z londyńskich konferencji blockchain w dniu 19 kwietnia:
„Podczas gdy FinTech mógł wcześnie zająć się blockchainem, nie ma powodu, dla którego technologia powinna być ograniczona do jednej sfery. I choć FinTech staje się to główną atrakcją, to jest tam znacznie więcej tematyki blockchainu niż w odniesieniu do bitcoina i kryptowalut. Drugą kwestią jest to, że technologia blockchain ma prawdziwy potencjał, aby zwiększyć wydajność usług rządowych. Jego wieloaspektowy charakter oznacza, że wszyscy możemy czerpać korzyści. Technologia ta może nam pomóc rozwiązać niektóre z wielkich globalnych wyzwań społecznych naszych czasów.
Blockchain stawia prawdziwe i wnikliwe pytania dla rządów, programistów i zawodów prawniczych. Jaką rolę mają państwa narodowe przy tworzeniu ram zdecentralizowanych systemów transgranicznych? Jak radzimy sobie z wyzwaniami inteligentnych kontraktów, kiedy kodowanie komputerowe wymaga oddzielnej specyfiki, a prawo często wymaga interpretacji? Są to złożone kwestie, wymagające dokładnej analizy. „