Wielka Brytania pozytywnie o rozwoju branży kryptowalut

745

Wielka Brytania widzi potencjał…

Gdy ciągle zastanawiamy się jak wygląda przyszłość branży blockchain i kryptowalut w Polsce, brytyjskie organy państwowe są pozytywnie nastawione na dalszy rozwój tego segmentu. Financial Conduct Authority (FCA) czyli Urząd ds. Postępowania Finansowego w tym kraju już w marcu rozpoczął prace zespołu ds. kryptowalut wraz z Bankiem Anglii. Do końca tego roku mają oni wydać raport, jednak jak przekonuje Jacob Ghonty z kancelarii prawnej Kemp Little:

„Na wysokim szczeblu władze brytyjskie wywierają presję, by opracować kompleksową strategię w stosunku do kryptowalut, ponieważ prędzej czy później UE rozwinie własne podejście, co oznacza, że ​​firmy w tej branży będą musiały znaleźć nieodparte powody, aby zlokalizować ich siedziby w Wielkiej Brytanii”

Odnośnie instrumentów finansowych FCA ogłosiło, że każdy kto chce je powiązać z kryptowalutami będzie także musiał wypełnić wszystkie wymogi formalne. Przykładowo:

  • kryptowalutowe kontrakty futures – kontrakt na instrumenty pochodne, w którym każda ze stron zgadza się na wymianę kryptowaluty w przyszłości i po cenie uzgodnionej przez obie strony,
  • kryptowalutowe kontrakty różnicowe (CFD) – rozliczana w środkach pieniężnych transakcja na instrumentach pochodnych, w której strony umowy dążą do osiągnięcia zysku lub uniknięcia straty, wyrażając zgodę na zamianę różnicy w cenie między wartością kontraktu CFD na kryptowalutę na początku i na zakończenie,
  • opcje kryptowaluty – umowa, która przyznaje beneficjentowi prawo do nabycia lub zbywania kryptowalut.

Stanowiska w kwestii blockchain również napawają optymizmem. Jeden z eurodeputowanych Wielkiej Brytanii Matt Hancock wypowiadał się na jednej z londyńskich konferencji blockchain w dniu 19 kwietnia:

„Podczas gdy FinTech mógł wcześnie zająć się blockchainem, nie ma powodu, dla którego technologia powinna być ograniczona do jednej sfery. I choć FinTech staje się to główną atrakcją,  to jest tam znacznie więcej tematyki blockchainu niż w odniesieniu do bitcoina i kryptowalut. Drugą kwestią jest to, że technologia blockchain ma prawdziwy potencjał, aby zwiększyć wydajność usług rządowych. Jego wieloaspektowy charakter oznacza, że ​​wszyscy możemy czerpać korzyści. Technologia ta może nam pomóc rozwiązać niektóre z wielkich globalnych wyzwań społecznych naszych czasów.

Blockchain stawia prawdziwe i wnikliwe pytania dla rządów, programistów i zawodów prawniczych. Jaką rolę mają państwa narodowe przy tworzeniu ram zdecentralizowanych systemów transgranicznych? Jak radzimy sobie z wyzwaniami inteligentnych kontraktów, kiedy kodowanie komputerowe wymaga oddzielnej specyfiki, a prawo często wymaga interpretacji? Są to złożone kwestie, wymagające dokładnej analizy. „

Komentarze