USA | Joe Biden poparł plan opodatkowania Proof-of-Stake

4 177

Prezydent USA poparł poprawkę ukierunkowaną na opodatkowanie PoS. Komentatorzy spodziewają się, że uderzy to w sektor DeFi.

W dość zaskakującym ruchu, administracja Bidena poparła poprawkę do ważnej ustawy w Senacie USA, która może skutkować uciążliwymi obowiązkami w zakresie sprawozdawczości podatkowej dla wysoce istotnego segmentu branży kryptowalut.

Przedmiotowa poprawka, zgłoszona przez senatorów Roba Portmana i Marka Warnera, zapewniłaby zwolnienie z obowiązku sprawozdawczości podatkowej, ale tylko względem walidatorów i deweloperów, którzy pracują na sieciach opartych o proof-of-work (PoW) – skutecznie faworyzując Bitcoin w porównaniu z innymi sieciami, które wykorzystują Proof-of-Stake i inne mechanizmy konsensusu.

Ostateczny los poprawek wciąż się jednak zmienia. Senator Lummis powiedziała, że głosowanie, które miało odbyć się we czwartek wieczorem, prawdopodobnie odbędzie się w sobotę.

Podczas gdy opóźnienie zapewnia branży wąskie okno na mobilizację sił przeciwko poprawce Portmana, poparcie Bidena znacząco komplikuje sprawę.

Kontrowersyjna propozycja psuje „klimat” w branży

Propozycja Portmana, aby zwolnieniem z podatku objąć tylko projekty PoW, jest w branży dość niepopularna. Wiele projektów w obszarze zdecentralizowanych finansów (DeFi) nie identyfikuje i często nie może zidentyfikować swoich klientów, więc poddanie ich obowiązkowi sprawozdawczości podatkowej mogłoby zmusić ich do zakończenia działalności lub opuszczenia USA w poszukiwaniu bardziej przyjaznych jurysdykcji w tym zakresie.

Niektórzy sugerowali, że plan Portmana jest „atakiem na DeFi”, podczas gdy Wyden zauważył, że zaszkodziłoby to ogólnemu klimatowi w branży, faworyzując najbardziej energochłonny segment kryptowalut, a także zaszkodziłoby innowacjom.

Ryan Selkis, założyciel firmy badawczej Messari, zasugerował, że przeciwnicy kryptowalut w rządzie USA realizują jeszcze bardziej cyniczny plan. Stwierdził, że ich plan polega na sparaliżowaniu branży poprzez zakazanie sieci PoS na gruncie compliance, a następnie zaatakowanie Bitcoina za pomocą argumentów dotyczących polityki środowiskowej:

Ponieważ debata nad poprawką zbliża się do finału, wpływowi gracze w branży krypto już zaczęli wydawać oświadczenia ostrzegające przed konsekwencjami, jeśli plan spod znaku Portman-Warner rzeczywiście wejdzie w życie. Jedną z ciekawszych opinii w tej kwestii wydała firma Andreessen Horowitz:

„Jeśli poprawka „ostatniej chwili” do Infrastructure Bill wprowadzona przez senatora Warnera przejdzie, będzie to oszałamiająca strata dla Ameryki i naszej zdolności do pozostania epicentrum innowacji na świecie. Proponowana poprawka lekkomyślnie nakłada niewykonalny wymóg raportowania na barki twórców oprogramowania i walidatorów blockchain typu „proof-of-stake”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze