Urugwaj wprowadza ustawę o krypto

Urugwaj może już wkrótce mieć specjalnie skonstruowane ramy regulacyjne dla kryptowalut i innych aktywów cyfrowych, dołączając do takich krajów jak Wenezuela, Salwador i Brazylia.

Urugwaj coraz bliżej regulacji krypto

Ustawa o środkach wirtualnych została przyjęta przez krajową Izbę Deputowanych 70 głosami. Został on teraz wysłany do Senatu i – jeśli zostanie zatwierdzony – ustanowi warunki dla Centralnego Banku Urugwaju (BCU) do sprawowania jurysdykcji nad wirtualnymi aktywami w kraju.

Projekt obejmuje dostawców usług wirtualnych aktywów (między innymi przechowywanie, emisja, wymiana) w ramach podmiotów finansowych nadzorowanych przez BCU, co daje Bankowi Centralnemu uprawnienia do regulowania firm lub osób, które wchodzą w interakcję z kryptowalutami. W tekście określono wymogi, jakie te spółki muszą spełniać w ramach nadzoru i audytu prowadzonego przez Nadzór Usług Finansowych Urugwaju.

Wprowadzenie definicji kryptowalut przez Urugwaj

BCU wcześniej zdefiniowała wirtualne aktywa jako „cyfrową reprezentację wartości lub praw umownych, które mogą być przechowywane, przenoszone i sprzedawane elektronicznie przy użyciu rozproszonej księgi rachunkowej lub podobnych technologii”. Ta definicja może obejmować każdy podmiot, który zajmuje się wymianą kryptowaluty na pieniądze fiducjarne, w tym platformy transakcyjne tokenów niezamiennych (NFT).

Ochrona przed praniem brudnych pieniędzy

BCU regularnie przeprowadza analizę ryzyka działalności podlegającej jej jurysdykcji w celu ustanowienia rozporządzenia. W ten sposób monitoruje, czy działania te mogą wiązać się z ryzykiem prania pieniędzy lub czy jest to konieczne do ochrony konsumenta tych produktów.

Projekt przewiduje również opcję elektronicznej emisji papierów wartościowych z wykorzystaniem technologii rozproszonej księgi rachunkowej. Otwiera to możliwość zarejestrowania tych wirtualnych aktywów, które spełniają wymagania, jako papiery wartościowe i należytego obrotu w kraju, a także umożliwia tokenizację niecyfrowych papierów wartościowych, które już podlegają ramom regulacyjnym giełdy.

Krok do szerszego przyjęcia krypto

Ogólnie rzecz biorąc, uregulowanie branży kryptowalut jest pozytywnym krokiem, ponieważ pomaga legitymizować sektor i promować jego szersze przyjęcie. Chociaż nadal istnieją pewne wyzwania i zagrożenia związane z kryptowalutami, wdrożenie jasnych i przejrzystych zasad i przepisów może pomóc złagodzić te problemy i zachęcić więcej osób do przyjęcia tych technologii.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx