Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie PCC się zmieni?

PCC w zależności od sytuacji?

Dziś, tj. 20.04.2018 odbywa się protest inwestorów kryptowalutowych przed Ministerstwem Finansów. Jednak niedawna rozmowa dla RMF FM z wiceministrem finansów Pawłem Cybulskim rzuca trochę inne światło na podejście fiskusa. Jak podkreśla, podejście MF do PCC jest ostrożne (liberalne) i z uwagą chcą oni realizować zasadę dogodności opodatkowania. Wiceminister mówił w wywiadzie, że rozliczenia powinni wykonać inwestorzy, którzy wiedzą z jaką stroną wykonywali transakcję:

Nie mówię, żeby nie rozliczać PCC. Mówię, żeby rozliczać wtedy kiedy będzie to możliwe do rozliczenia. Kiedy będzie to dogodne. Jeśli więc dokonaliśmy na kryptowalutach jednej transakcji, z jednym podatnikiem. Ale podkreślam, mówię tu o dogodności.

Jeśli jest możliwość do rozliczenia w PCC, to rozliczmy. Mamy już wielu podatników, którzy rozliczyli PCC za kryptowaluty. W innych przypadkach mamy niedogodność. Mamy pewien spór i musimy to w najbliższym czasie rozwiązać.

A więc: jeśli ktoś ma dogodność rozliczenia tego w PCC, to bardzo proszę, tak to powinno wyglądać. Ale podejrzewam, że większość podatników nie będzie miała możliwości składania 400, 500, 1000 PCC dziennie. Po prostu jest to niedogodność, niemożliwość rozliczenia się w tym podatku. Prawo mówi, że tak, ale nie ma takiej możliwości fizycznej rozliczenia się.

Wiceminister powiedział również, że obecny komunikat wydany w kwietniu, daje nam interpretacje obecnych przepisów, lecz nie będzie to docelowy stan. Pan Cybulski zapowiedział też komunikat, który zostanie wydany w tej sprawie pod koniec kwietnia oraz zakomunikował o działaniach zespołu eksperckiego, które mają zostać rozpoczęte.

Na niniejszą rozmowę zareagował znany doktor ekonomii Sławomir Mentzen, który sceptycznie wypowiedział się na niniejszy temat:

Sytuacja oczywiście może się zmienić, szczególnie może to nastąpić po wydarzeniach, które odbędą się przed ministerstwem. Jakie jest Wasze podejście do podatku od czynności cywilnoprawnych? Uważacie, że przy tym stanowisku wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej zamierzacie rozliczyć się z tego podatku? Zapraszamy do dyskusji a o dalszych postępach w sprawach podatkowych w Polsce będziemy informować.

Źródło obrazu: http://protecta.pl
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze