PCC nie musimy płacić? PSB opublikowało opinię prawną

PCC jednak nie dla kryptowalut?

Ostatnie wydarzenia gorączkowo wprowadziły obawy trejderów i inwestorów jak podchodzić do podatku od czynności cywilnoprawnych od kryptowalut. W tej sytuacji Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało w dniu 12.04.2018 opinię prawną kancelarii prawnej, która dla tej organizacji ją sporządziła. Jest ona na tyle ciekawa, że warto ją prześledzić, gdyż porusza tematykę podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co zatem zawiera ten dokument (LINK)?

  1. Kryptowaluty nie są środkiem płatniczym. Prawnicy uznali, że nie jest to instrument finansowy ani też rzecz.
  2. Kryptowaluty nie są prawem majątkowym. Potwierdza to definicja z ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych, ponieważ zmierza ona do uznania ich jako prawo podmiotowe o charakterze majątkowym. Mają one poza tym cechy, które nie spełniają definicji prawa majątkowego. Autorzy bazowali także na publikacjach akademickich, gdzie podkreślano, że waluty wirtualne są przedmiotem „świadczenia w stosunku zobowiązaniowym”.
  3. Warunki prawne PCC nie są spełnione. Ustawa o tym podatku definiuje, że zapłata PCC za transakcje zagraniczne jest możliwa gdy spełnione są takie warunki jak: nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski oraz czynność ta została wykonana w Polsce.
  4. Osoba wykonująca transakcję nie ma żadnych możliwości sprawdzenia czy dany podmiot sprzedaje kryptowalutę w ramach działalności gospodarczej. Nie jest znane jaki charakter może mieć podmiot sprzedający czyli przykładowo giełda kryptowalut. Mają one charakter anonimowy.

Kancelaria stwierdziła, że na obecnym etapie należy prowadzić prace legislacyjne nad tym tematem. Stanowisko Ministerstwa Finansów zostało uznane za niesłuszne. Definicje obecnie występujące w prawie nie stwierdzają charakteru prawa majątkowego. Każda transakcja w przypadku obecnej interpretacji Ministerstwa powinna zostać obłożona PCC a to rodzi wypełnianie deklaracji PCC-3 w przeciągu 14 dni od momentu jej wykonania. Przy niektórych osobach, ilość deklaracji może być niesamowicie duża idącą w setki tysięcy formularzy. Jakie jest zatem Wasze podejście w temacie podatku PCC? Uważacie, że postawa prawników ma sens? Zapraszamy serdecznie do dyskusji! O kolejnych interpretacjach i opiniach na temat podatków od kryptowalut będziemy umieszczać na naszej stronie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom