Palestyna wprowadzi własną kryptowalutę

Agencja Reuters donosi o planach palestyńskich władz dotyczących stworzenia własnej kryptowaluty. W tym trudnym z geograficznego i politycznego punktu widzenia regionie mieszkańcy używają różnych walut, gdyż nie mają własnej.

Palestyna (znana tez jako Autonomia Palestyńska) to państwo nieuznawane przez część członków ONZ, choć pozostaje obserwatorem w tej organizacji. Położona jest na Bliskim Wschodzie pomiędzy Izraelem i Jordanią. Jest to dość niespokojny region, o nie do końca ustalonym statusie prawnym. Mimo to władze Palestyny stawiają kolejny krok ku integracji państwa i pełnego uznania na arenie międzynarodowej.

Szef tamtejszych władz monetarnych Azzam Shawwa, ujawnił w wywiadzie dla Reuters plany dotyczące wdrażania narodowej waluty. Podkreśla, że ze względu na bliskość nieprzychylnych państw takich jak Izrael wprowadzenie zwykłej waluty będzie wiązało się z ryzykiem manipulacji oraz przede wszystkim inflacji. Idealnym rozwiązaniem zatem ma być cyfrowa waluta zabezpieczona przez matematyczne algorytmy – podobna do Bitcoina, który jest również systemem płatności.

Cyfrowa waluta jest czymś co chcielibyśmy stworzyć: nazywałaby się Funt palestyński. Jeżeli chcielibyśmy drukować pieniądze wiązałoby to się z nadzorem ze strony Izraela co może być przeszkodą. Z tego powodu nie chcemy iść w tę stronę. Jednakże nie chodzi jedynie o walutę, gdyż trzeba patrzyć na gospodarkę jako całość. Wprowadzenie własnej waluty jest sporym osiągnięciem, ale potrzebne są też inne fundamenty jak rezerwy, złoto czy ropa naftowa

– powiedział Azzam Shawwa

Palestyna chce stworzyć podwaliny systemu finansowego. Pomysłem nie jest jedynie narodowa waluta. W mieście Ramallah powstaje już budynek, który ma spełniać m.in. rolę banku centralnego kraju. Są to ważne działania jeżeli Palestyna faktycznie chce być samodzielna w kwestii finansów, jednakże na ich efekty przyjdzie jeszcze poczekać. Sam proces opracowania „Funta palestyńskiego” ma zająć do pięciu lat.

Jest to jednak bardzo ciekawy przypadek. Wśród społeczności bowiem zdarzają się nieśmiałe dyskusje o tym czy prawdziwe państwa w przyszłości mogłyby wprowadzić kryptowaluty jako walutę państwową. W tym przypadku zaś, może się okazać, że kryptowaluta przyczyni się do zbudowania systemu finansowego państwa i uznania go na arenie międzynarodowej. Są to jednak rozważania w dużej mierze teoretyczne. Na bardziej praktyczne przyjdzie poczekać do momentu, gdy plany Azzama Shawwa faktycznie dojdą do skutku, a na przeszkodzie nie staną zawirowania natury politycznej.

 

MW.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze