Myślisz o licencji w Estonii? To ostatni dzwonek, nadchodzą zaostrzenia!

Estoński rząd zatwierdził w maju projekt ustawy o zaostrzeniu przepisów dotyczących przyznawania licencji na wirtualną działalność walutową podmiotom prowadzącym sprzedaż i zakup walut wirtualnych lub świadczącym usługi wirtualnego portfela walutowego. Proces wydawania licencji stanie się niebawem bardziej skomplikowany, a do tego znacząco wzrośnie jego koszt. To ostatni moment, aby ubiegać się o licencje na starych, korzystniejszych warunkach.

Mocne stanowisko Estońskiego rządu

Jak podkreśla Estoński Minister Finansów – Martin Helme, wprowadzone zaostrzenia nie mają na celu wstrzymania handlu kryptowalutami. Jego zdaniem ta dziedzina musi być po prostu dokładniej uregulowana tak, aby skutecznie móc zapobiegać zagrożeniom związanym z praniem brudnych pieniędzy. Nie ma więc obaw, że Estonia obierze inny, niekorzystny dla wirtualnych walut kierunek. Stanowisko rządu co do zapobiegania tego typu przestępstwom jest jednak bardzo rygorystyczne. Martin Helme nazwał zmiany w przepisach znaczącym krokiem mającym pomóc w zapobieganiu praniu pieniędzy w dziedzinie kryptowalut i przyznał, że jest zdecydowany na kolejne kroki. Więcej o przyczynach zaostrzeń możecie przeczytać w naszym styczniowym artykule tutaj.

Wzrosną opłaty i wydłużą się terminy

W wyniku ustawy znacząco wzrośnie sama opłata urzędowa za licencję. Do tej pory wynosiła ona 345 euro, po wprowadzonych zmianach przedsiębiorcy będą musieli zapłacić aż 3300 euro. Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie są to wszystkie koszty związane z pozyskaniem licencji. Do tego dochodzą także koszty przygotowania procedur AML/KYC. Zmianie mają także ulec terminy wydania decyzji ws. licencji. Do tej pory było to 30 dni, po wejściu w życie ustawy wydłuży się to do 3 miesięcy.

Obowiązek sprawdzenia członków zarządu

Nowa ustawa nakłada na estońskie organy obowiązek sprawdzenia przeszłości i reputacji członków zarządu firmy ubiegającej się o licencje. Estoński rząd chce mieć pewność, że mają oni potrzebne kompetencje do właściwego zarządzania spółką działającą w tym obszarze.

Zaostrzenia w procedurach AML dla wnioskodawcy

Bardzo dużo uwagi zostanie poświęconej AML oficerom wyznaczonym w procesie składania wniosku. Będą zobowiązani oni do regularnego odwiedzenia Tallina w celu współpracy i kontroli z FIU.  Już od maja 2019 FIU, korzystając z możliwości zapisanych w poprzedniej ustawie, wzywa osoby odpowiedzialne za AML na przesłuchanie osobiste. Spotkanie odbywa się w języku estońskim, w większości przypadków konieczne jest więc zapewnienie tłumacza. W trakcie spotkania sprawdzana jest wiedza o przepisach AML i wprowadzonych w spółce wnioskodawcy procedurach.

Materiał został opracowany we współpracy z partnerem Thompson&Stein. 

Thompson&Stein to międzynarodowa kancelaria prawnicza specjalizująca się w doradztwie prawnym i podatkowym. Działalność firmy obejmuje m.in. pomoc w uzyskaniu licencji na obrót kryptowalutami i doradztwo przy STO/ICO.

Thompson&Stein


Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze