Iran gotowy do wydania własnej kryptowaluty
Iran wprowadzi państwową kryptowalutę?
Iran pomimo zbanowania kryptowalut w połowie kwietnia tego roku, idzie naprzeciw swojemu dotychczasowemu podejściu i chce doprowadzić do emisji własnej kryptowaluty. Irański minister odpowiedzialny za technologie informacyjne i komunikacyjne, Mohammad Javad Azari-Jahromi ogłosił, że kryptowaluta, którą opracował urząd ministerstwa, jest „gotowa”. Jak przekazuje bank centralny Iranu ta kryptowaluta zostanie wyłączona z oficjalnego zakazu na kryptowaluty w tym kraju. Sam minister według agencji Reuters, jest uznawany za innowatora i prace nad kryptowalutą rozpoczął w lutym tego roku, co przekazał na twitterze w lutym, że Post Bank of Iran, spółka zależna od jego ministerstwa, która ma 400 oddziałów i 14 500 biur w całym kraju, współpracowała z lokalnymi ekspertami nad eksperymentalnym modelem kryptowaluty, który zostałby przedstawiony krajowym bankom do przeglądu i zatwierdzenia. Ministerialny projekt może pomóc w kwestiach dotyczących potencjalnych sankcji ze strony USA.
در جلسهای که با هیئت مدیره پست بانک در خصوص ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی داشتم، مقرر شد این بانک اقدامات لازم برای پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور به عمل آورد. مدل آزمایشی برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور ارائه خواهد شد.
— MJ Azari Jahromi (@azarijahromi) February 21, 2018
Jak podkreśla sam minister:
„Uważam, że kryptowaluty mogą mieć znaczący wpływ na model wymiany finansowej w kraju. Przede wszystkim jednak należy przeprowadzić badania w celu wprowadzenia tej technologii do władz. Wszystkie kryptowaluty mają możliwość obejścia sankcji, ponieważ nie są pod nadzorem amerykańskiego organu nadzoru finansowego.”
Czy zatem Iran idzie w stronę Wenezueli, która z własną kryptowalutą Petro również chce walczyć przeciwko sankcjom ze strony rządu amerykańskiego? Przypomnijmy, że zgromadzono ogromną kwotę w ramach ICO, które będą przekierowane chociażby na potrzeby kraju, będącego w kłopotach finansowych. Iran mając problemy ze strony amerykańskich sankcji, może użyć rzeczywiście swojej państwowej kryptowaluty do wykonywania transferów międzynarodowych. Takie podobne podejście może mieć również Rosja, która została obłożona sankcjami ze strony krajów unijnych. Planowane jest tutaj uruchomienie państwowej kryptowaluty w 2019 roku. Jakie jest Wasze zdanie na temat irańskiego projektu? Czy jest to naprawdę chęć obejścia sankcji? Zapraszamy serdecznie do dyskusji a o dalszych postępach w tym projekcie będziemy informować na bieżąco.