Nowy sposób na zachowanie prywatności | Samourai Wallet

4 239
Działacze na rzecz prywatności, deweloperzy portfela bitcoin Samourai Wallet opracowali nową metodę na zachowanie prywatności transakcji blockchain – Cahoots.

Zmowa milczenia

Doskwiera Wam to, że bitcoin jest dostępny dla wszystkich, publicznie, a wasze transakcje mogą być śledzone przez niepowołane strony trzecie? Prywatność transakcji na publicznym blockchainie nie ma prawa bytu, od tak z siebie, i to jest właśnie jego siła. Choć także i wada. Aby ją zachować, jesteśmy zmuszeni korzystać z innych kryptowalut bądź usług umożliwiających nam zachowanie prywatności transakcji – swapy, miksery itd.

Deweloperzy Samourai Wallet opracowali rozwiązanie, które pozwala zachować prywatność użytkownikom i nie wymaga podpięcia się do usługi zewnętrznej. Wszystko z poziomu portfela.

Cahoots (ang. zmowa), bo tak nazywa się nowa funkcjonalność, łączy transakcje pary użytkowników, dwa portfele, żeby następnie je “zmiksować”. Robi to w taki sposób, aby potencjalny wścibski obserwator nie mógł dostrzec, poznać tożsamości nadawcy danej transakcji. Nikt nie jest w stanie rozpoznać, kogo pieniądze powędrowały gdzie.

Co w tym przełomowe to, to że działamy wspólnie. Nie jesteśmy zmuszeni korzystać z usług firm trzecich, mikserów itp., tylko bezpośrednio z innym użytkownikiem portfela bądź kumplem zachować prywatność.

Co prawda, Samourai Wallet zaimplementował już podobną funkcjonalność, “miksera” transakcji – Whirlpool CoinJoin. Działa ona identycznie, jak Cahoots, z tym wyjątkiem, że cała obsługa leży w rękach centralnego serwera. A jak wiemy, w tym przypadku, nie istnieje gwarancja bezpieczeństwa.

Pierwszą eksperymentalną wersję Cahoots uruchomiono już w marcu bieżącego roku. Wówczas twórcy pisali o niej, jako o szczególnej taktyce:

Nie ma magicznej pigułki, która rozwiązałaby wszystkie nasze problemy, superbroń przeciw blockchainowym szpiegom też nie istnieje, […] To, co istnieje zaś to partyzanckie taktyki ekstremistów prywatności, gdzie nawet najmniejsza mniejszość – pojedyncza osoba – może mieć ogromny wpływ.

Od dawna pragnę Wam przedstawić w pełni Samourai Wallet, wg mnie, jeden z najlepszych mobilnych portfeli bitcoin, jakie istnieją. Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście coś takiego zobaczyć i napiszcie, co sądzicie na temat nowego sposobu na zachowanie prywatności, zapraszam!

Komentarze