Fiwind uruchamia portfel do płacenia w kryptowalutach

3 050

Międzynarodowy rynek kryptowalut miał bardzo skomplikowany rok 2022 związany z upadkiem dwóch dużych operatorów oraz międzynarodową makroekonomią, na którą duży wpływ miała inflacja w dolarach i wojna między Rosją a Ukrainą. Jednak 2023 rok zaczął się wzrostami cen kryptowalut, a inwestorzy coraz chętniej wracają do rynków aktywów cyfrowych. Rosario Fiwind stawia na nowe rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie inwestycji w waluty cyfrowe. A produkt nad którym pracowała argentyńska firma jest ważny, bo chodzi o uruchomienie nowego portfela z płatnościami za pomocą kodów QR, który pozwoli każdemu posiadaczowi kryptowalut płacić swoimi środkami.

Dyrektor generalny Fiwind, Bruno Perona, wyjaśnia, że ​​„to rozwiazanie, które wykonali we współpracy z bankiem, jest już w fazie testów z wybranymi klientami”. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Fiwind pozwoli wprowadzić kryptowaluty do realnej gospodarki. Z portfela można korzystać bezpośrednio z aplikacji, z której korzystają już klienci. Będzie on dostępny w każdej firmie, która akceptuje QR jako metodę płatności w Argentynie, ponieważ kody te są interoperacyjne na poziomie krajowym. W ten sposób, jak wyjaśnia Perona, Fiwind „oprócz bycia giełdą, przeniesie świat kryptowalut do realnego świata”. Firma ma w planie uruchomić również opcję rabatów, aby uczynić aplikację bardziej kuszącą dla nowych klientów. Płacąc, ci, którzy korzystają z aplikacji Fiwind, będą mogli to zrobić w wybranej przez siebie walucie. Jeśli klient ma na tym koncie peso lub dolary, może nimi również płacić w sklepach.

Premiera ma miejsce, w czasie gdy oczekuje się, że argentyńskie prawo regulujące korzystanie z kryptowalut w końcu wejdzie w życie. Ramy prawne, których wypatrują operatorzy, mają pomóc wygenerować większe zaufanie do cyfrowych inwestycji. Eksperci argentyńskiej branży krypto liczą, że do połowy roku pojawią się konkretne wieści co do regulacji.

W 2022 roku firma Fiwind zauważyła trend wzrostowy do inwestowania w kryptowaluty. Według Perony perspektywy w 2023 roku są dobre, ponieważ nastąpił 20-procentowy wzrost wartości kryptowalut. Wyjaśnia jednak, że światowe postrzeganie walut cyfrowych nie jest dobre. Nadal widoczne jest duże oczekiwanie, jak zostanie rozwiązany upadek giełdy FTX, która w listopadzie ogłosiła bankructwo ze stratą 8 mld dolarów. „Rynek musi zostać udoskonalony, aby wzbudzić zaufanie”, mówi Perona, „ponieważ ten system ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym systemem finansowym”.

W Argentynie korzystanie z kryptowalut jest inne niż w pozostałej części świata, ponieważ według rządu nie jest to spekulacja finansowa. Według Perony, zupełnie inaczej postrzega się kryptowaluty krajach słabo rozwiniętych, ponieważ są używane jako narzędzie do dolaryzacji.

Komentarze