Podatki zdławią adopcję kryptowalut w tym państwie? Szło za dobrze

W pierwszych miesiącach roku brazyljski bank centralny odnotował gwałtowny napływ kryptowalut. To ucieszyło branże, ale zmartwiło polityków. Jak nie trudno się domyślić decydenci w Brazylii zaczęli obawiać o legalność oraz podatki. Zainteresowanie obywateli kryptowalutami nie mogło umknąć państwu. Niewykluczone, że Brazylijczycy wkrótce będą musieli zapłacić wyższe podatki od kryptowalut przechowywanych za granicą. Nowe zasady sprawią, że dochód z kryptowalut poza Brazylią będzie podlegał opodatkowaniu według tej samej stawki co dochód lokalny.

Brazylia prawdopodobnie podniesie podatki od kryptowalut

Brazylijczycy mogą wkrótce zostać zobowiązani do zapłaty podatku w wysokości 15%. Dotyczy to dochodów uzyskanych z kryptowalut przechowywanych na giełdach poza granicami kraju. Federalny Senat Brazylii zatwierdził 29 listopada nowe przepisy dotyczące podatku dochodowego, które wpłyną również na branże krypto. Projekt ustawy został już przyjęty w Izbie Deputowanych. Oczekuje się, że zostanie zatwierdzony przez prezydenta Luiza Inácio Lula da Silva

Zgodnie z proponowaną ustawą, od 1 stycznia 2024 r., każdy Brazylijczyk, który zarobi ponad 6000 reali brazylijskich (1200 dolarów) na giełdach znajdujących się poza Brazylią, będzie musiał zapłacić podatek według nowej stawki. Zmiana powoduje, że fundusze te będą podlegały opodatkowaniu według tej samej stawki co fundusze przechowywane w kraju. Fundusze zarobione przed 31 grudnia będą opodatkowane według stawki 8%.

Zobacz też: Co czeka Cardano? Nowa fala wzniesie kurs, czy zatopi altcoina?

Politycy dostrzegli potencjał branży

Trudno nie odnieść wrażenia, że decyzja o zwiększeniu stawki podatku od kryptowalut ma związek z ostatnimi danymi dotyczącymi kryptowalut. Brazylijski bank centralny informował, że od stycznia do sierpnia 2023 roku napływ kryptowalut wzrósł o 44,2% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. W tym czasie łączna wartość aktywów, które trafiły do Brazylii wyniosła około 35,9 miliarda reali brazylijskich (7,4 miliarda dolarów).

Przypuszczenia te potwierdzają sami politycy. We wrześniu gubernator Banco Central do Brazil Roberto Campos Neto ogłosił plany zaostrzenia przepisów dotyczących kryptowalut. Jak powiedział, ma to związek z gwałtownym wzrostem jej popularności w kraju. Powiedział wówczas, że podejrzewa, że ​​kryptowaluty są wykorzystywane do uchylania się od płacenia podatków.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx