Planowano atak na deweloperów kryptowalut w USA! Wiemy już, kto za nim stoi

Północnokoreańscy cyberprzestępcy utworzyli w Stanach Zjednoczonych dwie fikcyjne firmy, aby infekować oprogramowanie używane przez deweloperów z branży kryptowalut, naruszając tym samym sankcje amerykańskiego Departamentu Skarbu.

Firmy Blocknovas LLC i Softglide LLC zostały założone w Nowym Meksyku i Nowym Jorku z użyciem fałszywych danych osobowych i adresów – informują eksperci Silent Push, amerykańskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Trzeci podmiot, Angeloper Agency, również powiązany z kampanią, nie został formalnie zarejestrowany w USA.

Ślady wskazują na Lazarusa

– To jeden z rzadkich przypadków, w których północnokoreańskim hakerom udało się założyć legalne podmioty w USA, aby wykorzystać je jako przykrywkę do ataków na kandydatów do pracy – powiedziała Kasey Best, dyrektorka ds. wywiadu o zagrożeniach w Silent Push.

Atakujący należą do podgrupy w ramach znanej jednostki hakerskiej Lazarus Group, powiązanej z Biurem Rozpoznania Generalnego – główną agencją wywiadowczą Korei Północnej.

FBI odmówiło komentarza w sprawie firm Blocknovas i Softglide. Jednak na stronie internetowej Blocknovas pojawiło się ogłoszenie FBI o zajęciu domeny. Śledczy poinformowali, że domena została przejęta w ramach akcji przeciwko północnokoreańskim cyberprzestępcom, którzy podszywali się pod pracodawców i rozsyłali złośliwe oprogramowanie.

źródło: Blocknovas.com

Przed zajęciem domeny przedstawiciele FBI powiedzieli Reutersowi, że Biuro w dalszym ciągu „koncentruje się na nakładaniu konsekwencji nie tylko na sprawców z Korei Północnej, ale również na każdego, kto ułatwia ich działania”. Jeden z urzędników FBI określił północnokoreańskie operacje cybernetyczne jako „jedno z najbardziej zaawansowanych zagrożeń” dla bezpieczeństwa USA.

Misja Korei Północnej przy ONZ w Nowym Jorku nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Według Best, ataki wykorzystują fałszywe oferty pracy, które prowadzą do instalowania zaawansowanego złośliwego oprogramowania kradnącego portfele kryptowalutowe deweloperów oraz ich dane dostępowe, które mogą być wykorzystane w kolejnych cyberatakach na legalne firmy.

Silent Push zidentyfikował wiele ofiar tej kampanii, w szczególności w związku z działalnością Blocknovas, który okazał się najbardziej aktywnym z trzech podmiotów.

Tymczasem dziennikarze agencji Reuters przeanalizowali dokumenty rejestracyjne Blocknovas i Softglide. Zawierały one fałszywe dane – na przykład adres Blocknovas w Warrenville w Karolinie Południowej wskazuje według Google Maps na pusty teren. Softglide została zarejestrowana przez niewielkie biuro podatkowe w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Aktywność ta wpisuje się w długoterminowe działania Korei Północnej mające na celu pozyskiwanie środków finansowych na rzecz reżimu w Pjongjangu. Oprócz ataków hakerskich Korea Północna wysyła tysiące informatyków za granicę, by generowali milionowe przychody wspierające program nuklearny tego państwa.

Korea kombinuje jak może

Rejestracja północnokoreańskich firm w Stanach Zjednoczonych stanowi naruszenie sankcji nałożonych przez Office of Foreign Assets Control (OFAC) oraz rezolucji ONZ zakazujących komercyjnej działalności Pjongjangu.

Departament Stanu Nowy Jork odmówił komentarza na temat firm zarejestrowanych w tym stanie. Z kolei biuro sekretarza stanu Nowego Meksyku przekazało, że rejestracja Blocknovas przebiegła zgodnie z przepisami i urząd nie miał możliwości wykrycia jej północnokoreańskich powiązań.

Zgodnie z ustaleniami Silent Push, cyberprzestępcy używali znanych rodzajów malware’u, wcześniej przypisywanych operacjom północnokoreańskim. Złośliwe oprogramowanie umożliwiało kradzież danych, uzyskiwanie dostępu do sieci oraz instalowanie dodatkowych wirusów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.