PILNE: USA decyduje się na bailout banków! Bitcoin i kryptowaluty wystrzeliły w górę

Amerykańskie instytucje publiczne i regulatorzy rynku zdecydowali właśnie o wyciągnięciu pomocnej dłoni do depozytariuszy upadającego banku Silicon Valley Bank. Zgodnie z doniesieniami agencji Bloomberg, USA boi się, że sytuacja w jakiej znalazł się SVB stworzy ryzyko systemowe dla całego systemu bankowego i doprowadzi do paniki bankowej (tzw. „szturmu na banki”) Wszyscy depozytariusze którzy posiadali środki w Silicon Valley Bank będą mogli wypłacić posiadane środki w poniedziałek. Kryptowaluty w tym Bitcoin gwałtownie rosną.

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1635042880703315970

USA próbuje zapobiec powtórce z 2008 r.

Wielu obserwatorów rynku porównywało sytuację w jakiej znalazł się SVB do upadku banku Lehman Brothers w 2008 roku, co następnie doprowadziło do rozlania się ryzyka na cały system bankowy i ostatecznie do globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Silicon Valley Bank utracił płynność i zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, co de facto oznaczało jego bankructwo.

Jednak sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, zapewniła depozytariuszy, że już w poniedziałek będą mieli dostęp do swoich pieniędzy. Rząd USA, Rezerwa Federalna (Fed) i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów są aktywnie zaangażowane w pomoc osobom dotkniętym utratą płynności banku. Ogłoszono też Bankowy Program Finansowania Terminowego, który ma na celu pomóc w dostarczaniu pieniądza do systemu bankowego w razie trudności po niższej stopie niż wynosi standardowe oprocentowanie kredytów banku centralnego.

Ogłoszenie to przyniosło ulgę wielu firmom kryptowalutowym i technologicznym, które martwiły się wpływem upadłości Silicon Valley Bank na ich zdolność do finansowania swoich projektów. Z pewnością lepiej poczują się też klienci tych firm i wszyscy inwestujący na rynkach finansowych oraz w kryptowaluty.

Niektórzy ze społeczności krypto Twittera wyrazili się żartobliwie o bailoucie, porównując sytuację do upadku Luny i ekosystemu Terra, lecz z wizerunkiem szefa Fedu Jerome Powella. Twórca Terry Do Kwon również zapewniał bowiem o dostarczeniu kapitału, nie było to jednak wystarczające aby załatać gigantyczną dziurę powstałą w ekosystemie.

Zobacz też: Cisza przed burzą. Te wydarzenia zadecydują o wszystkim w nadchodzącym tygodniu

USDC odzyskuje peg z dolarem, Bitcoin i kryptowaluty w górę

Wiadomość o rządowym bailoucie została bardzo ciepło przyjęta przez rynek kryptowalut. Bitcoin (BTC) wystrzelił w górę, podobnie jak wszystkie altcoiny.

USDC, stablecoin wydawany przez firmę Circle i Coinbase, odzyskuje niemal w pełni peg do dolara amerykańskiego. Wielu uczestników rynku obawiało się o swoje oszczędności denominowane w stablecoinie USDC z powodu faktu, że Circle trzymało pewną część swoich rezerw gotówkowych w upadających bankach Silicon Valley Bank oraz Silvergate.

Może Cię zainteresować:

Komentarze