PILNE: Bitcoin przebija 26 000 USD po danych o inflacji z USA. Wraca nadzieja na dalszą hossę

Dane o presji cenowej z USA okazały się zgodne z oczekiwaniami rynku. Pomogło to Bitcoinowi wspiać się na wielomiesęczne maksima. Król kryptowalut notowany wzrósł powyżej 26 000 USD, a potężny rajd notują także inne, mniejsze kryptowaluty.

Inflacja (USA)

CPI: 6.0% r./r Oczekiwania: 6% wobec 6.4% r/r wcześniej

Bazowa: 5,5% Oczekiwania: 5,5% r/r vs 5,6% r/r wcześniej

Cena Bitcoina jest obecnie najwyższa od 275 dni.
Kapitalizacja Bitcoina wróciła powyżej 500 mld USD

Rynek odebrał euforycznie dane

Inflacja spadła, to powód do radości. Dodatkowo zmniejsza z Fed ciężar decyzji na najbliższym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Powell może uznać, że skoro presja cenowa słabnie a ryzyko systemowego problemu istnieje – lepiej bardziej zachowawczo prowadzić cykl podwyżek i nie przesadzić. Jeszcze niedawno regulatorzy oceniali, żę ryzyko zrobienia zbyt mało przewyższa ryzykoa zrobienia zbyt wiele. Teraz sytuacja ta wydaje się odwracać. Ryzyko zrobienia zbyt wiele okazało się znacznie wyższe niż zakładał Fed. Ryzykowne aktywa nie mogły chcieć więcej. Za cenę życia kilku banków mogą otrzymać pivot Fed, z prawdziwego zdarzenia.

Największe ryzyko dla inflacji bazowej wciąż stanowi rynek nieruchomości i najmu. Bez niego widzimy obiecujący spadek.

22 marca nadzieje rynkowe zderzą się z rzeczywistością, a głos zabierze Powell. Do tego czasu jednak, jeśli nie upadnie kolejny duży bank rynek może widzieć kryzys bankowy jako zażegnany. Na fali tego zdarzenia może dokonać się fundamentalan zmiana psychologiczna dla uczestników rynku. Najbliższe dni pokażą na ile powrót pozytywnego sentymentu był trwały.

Czy cykl poprzednich halvingów znów się powtórzy i zobaczymy Bitcoina po 37 000 USD przed I kw. 2024 roku? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach

Może Cię zainteresuje:

Komentarze