PayPal oferuje 3,7% rocznej stopy zwrotu na stablecoinie PYUSD – czy działa zgodnie z przepisami?
Gigant płatniczy PayPal zamierza wprowadzić przełomową funkcję, która może znacząco zmienić sposób, w jaki użytkownicy postrzegają stablecoiny. Firma ogłosiła, że już tego lata zaoferuje 3,7% rocznej stopy zwrotu dla użytkowników przechowujących środki w stablecoinie PayPal USD (PYUSD). To pierwsza tego typu inicjatywa wśród dużych, regulowanych operatorów płatniczych.
PYUSD z odsetkami – sposób na zwiększenie adopcji?
Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez PayPal w rozmowie z Bloombergiem, celem programu jest zwiększenie wykorzystania stablecoina w codziennych płatnościach i transferach. Nagrody będą naliczane codziennie, a wypłacane raz w miesiącu – również w tokenie PYUSD. Użytkownicy będą mogli wymieniać go na tradycyjne waluty, wysyłać innym lub płacić nim w ramach ekosystemu PayPal. W momencie ogłoszenia kapitalizacja rynkowa PYUSD wynosiła ok. 873 mln USD, co stanowi spadek z letniego szczytu przekraczającego 1 miliard USD. PayPal liczy, że system nagród pobudzi zainteresowanie i pozwoli stablecoinowi odzyskać impet.
Czy PayPal nagina prawo?
Nowatorskie podejście PayPala do yieldu na stablecoinie rodzi pytania regulacyjne. Jak zauważył Tzahi Kanza z Syndika, oferowanie odsetek może sprawić, że stablecoin zostanie uznany za papier wartościowy, co wiąże się z dodatkowymi wymogami prawnymi. Jak dotąd PYUSD unikał tej klasyfikacji, ponieważ nie generował zysków. Teraz sytuacja może się zmienić. Z drugiej strony, jak twierdzi Kanza, głównym ryzykiem nie jest sam yield, ale ewentualna utrata powiązania z dolarem (tzw. „depegging”). Obecnie każdy token PYUSD ma być w pełni zabezpieczony dolarowymi aktywami i krótkoterminowymi obligacjami USA, a środki są nadzorowane przez nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS).
Marka rośnie w siłę na rynku blockchaina
Od czasu uruchomienia PYUSD w sierpniu 2023 r. PayPal konsekwentnie rozszerza swoją ofertę kryptowalutową. Stablecoin oparty pierwotnie o Ethereum, został również wdrożony na Solanie, a użytkownicy w USA zyskali możliwość kupna i sprzedaży tokenów takich jak Chainlink i Solana w ramach aplikacji PayPal. CEO Polygon Labs, Marc Boiron, określił integracje z PayPal i Stripe jako kluczowy katalizator wzrostu rynku stablecoinów. W ostatnim czasie firma zrealizowała też pierwszą transgraniczną płatność korporacyjną z użyciem PYUSD we współpracy z Ernst & Young.
Tether może oberwać rykoszetem
Kapitalizacja Tethera (USDT) wynosi obecnie ponad 145 miliardów dolarów, czyli ponad 170 razy więcej niż PYUSD. Kanza wskazuje jednak, że Tether zawdzięcza dominację skali, a nie transparentności czy zgodności z przepisami. Dzięki regulacjom, przejrzystości i zyskowi, PYUSD może zyskać przewagę w oczach inwestorów instytucjonalnych i użytkowników indywidualnych. Jeśli 3,7% yieldu przyciągnie użytkowników – możemy być świadkami kolejnej fali adopcji stablecoinów.