Oszuści podszywają się pod polskie media kryptowalutowe. Chcą wyłudzić bitcoiny!

Gwałtowny wzrost cen bitcoina (BTC) o ponad 300% w przeciągu ostatnich 5 miesięcy spowodował, że na rynku kryptowalut aktywność zwiększają nieuczciwe podmioty i osoby, które próbują wyłudzić kryptowaluty od Internautów. Oszuści w 2021 roku za cel obrali sobie popularne polskie portale poświęcone tematyce kryptowalutowej, podszywając się pod nie i próbując ukraść bitcoiny (BTC) nieświadomym użytkownikom. W związku z tym portale BitHub.pl, Bitcoin.pl oraz Comparic.pl wystosowały wspólne ostrzeżenie skierowane do swoich Czytelników podkreślając jednocześnie, że nie mają nic wspólnego z tym procederem.

Oszuści obiecują darmowe bitcoiny. Nie daj się oszukać!

W portalu społecznościowym Facebook pojawiły się profile, które łudząco przypominają oficjalne strony Bitcoin.pl, BitHub.pl oraz Comparic.pl. Nie znajdują się w nich jednak żadne treści, a ich administratorzy pod oficjalnymi postami facebookowymi zamieszczają komentarze oferując darmowe bitcoiny, w zamian za przelanie określonej kwoty na wskazany adres.

Z postów wynika, że w związku z pandemią Covid-19 administrator wskazanego portalu chce wspierać lokalną społeczność i rozdaje bitcoiny z puli 40 BTC wszystkim tym, którzy przeleją od 0,02 BTC do 1 BTC na wskazany adres. W zamian mają otrzymać trzykrotność swojego wstępnego przelewu.

Oszuści korzystają więc z popularnego, jednak cały czas niebezpiecznego schematu, wyłudzania środków, w którym oferują bonusowe środki za wykonanie przelewu. Zwrot jednak nigdy nie następuje, a użytkownicy tracą zazwyczaj bezpowrotnie przelane kryptowaluty.

Portale Bitcoin.pl, BitHub.pl oraz Comparic.pl chcą przestrzec przed działaniem nieuczciwych podmiotów i jasno podkreślić, że nie mają nic wspólnego z ich działalnością. Nigdy w przeszłości nie prowadziły, ani nie mają zamiaru prowadzić podobnych kampanii bonusowych, prosząc jednocześnie swoich Czytelników o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie tego typu procederów. Portal Facebook został już poinformowany o nadużyciach, co powinno zakończyć się usunięciem kont oszustów.

W obliczu rosnących cen kryptowalut nie wolno zapominać o zwykłej ostrożności, którą każdy – czy to początkujący czy też doświadczony inwestor powinien zachować. Niestety, kryptowalutowa hossa ośmiela rożnej maści oszustów, którzy podszywając się pod profile portali i serwisów informacyjnych próbują nakłonić sympatyków aktywów cyfrowych do np. wysłania środków na wskazany adres z obietnicą no 3-krotnego zwrotu. Ostrzegam i przestrzegam. Nigdy tego nie róbcie. Na tym świecie nie ma nic za darmo. Jeżeli ktoś wyśle cyfrowe aktywne na adresy wskazane w scamerskich komentarzach, z całą pewnością już ich nie odzyska. Uważajcie! – ostrzega Maciej Kosior, redaktor naczelny BitHub.pl.

Przykładowy post publikowany w komentarzach do wpisów portalu Comparic.pl na Facebooku zachęcający do przelania bitcoinów na wskazany adres. Źródło: Facebook

Oszuści na rynku kryptowalut byli zawsze, ale skala ich działania w ostatnich miesiącach, zdecydowanie się zwiększyła – podobnie jak kurs BTC. Od początku działania serwisu Bitcoin.pl ostrzegamy przed przestępcami, którzy żerują na nieświadomych, początkujących użytkownikach. Polecam zapoznać się z artykułami, w których przedstawiliśmy najpopularniejsze schematy oszustw. Warto być ich świadomym, również po to, aby ostrzegać swoich bliskich i ludzi ze swojego otoczenia, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutami – mówi Paweł Bińkowski, redaktor naczelny Bitcoin.pl.

Oszuści kryptowalutowi często stosują kampanię bonusową wykorzystując w celu budowania zaufania użytkowników postacie celebrytów lub słynnych osób w branży kryptowalutowej. Tym razem postanowili skorzystać z wizerunku i zaufania, które wśród polskich inwestorów budują portale Comparic.pl, BitHub.pl oraz Bitcoin.pl. Jako Comparic.pl całkowicie odcinamy się od tego typu praktyk, ostrzegamy przed nimi naszych Czytelników i podejmujemy kroki w celu ograniczenia nieuczciwej działalności oszustów naszym kosztem – komentuje Marcin Wenus, redaktor naczelny Comparic.pl.

Jeżeli zauważyłeś podobne nieuczciwe praktyki, skontaktuj się z nami drogą mailową: [email protected], [email protected], [email protected].

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze