„Operacja Lustrzane Tokeny”. FBI stworzyło własną kryptowalutę, firma przyznaje się do winy
Firma CLS Global, podmiot z branży finansowej zarejestrowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przyznała się do zarzutów, które stawiali jej amerykańscy prokuratorzy. Źródłem tych była skomplikowana i całkiem innowacyjna operacja FBI – w ramach której Biuro stworzyło własną kryptowalutę.
Operację tę określono pasującym kryptonimem „Operation Token Mirrors”. „Lustrzane Tokeny” stanowiły w istocie wielką, skomplikowaną i kompleksową prowokację (czy też tzw. podpuchę) ze strony FBI dla szemranych podmiotów finansowych. I okazały się przynieść wymierny efekt.
O co chodziło? Plan „Operation Token Mirrors” zakładał stworzenie własnego tokenu cyfrowego. Był to NEXF, oparty na blockchainie Ethereum. Nie przewidywano faktycznego skierowania go do rzeczywistego handlu na rynku, jednak istniał całkowicie realnie.
Do tego FBI stworzyło cały ekosystem tegoż tokenu, w tym firmę-rzekomego inwestora, NexFundAI. Firma ta poczęła szukać partnerów, którzy „pomogliby” jej tokenowi szybko nabrać wartości i zyskać „uznanie” (czy też jego iluzję) na rynku.
FBI szuka „partnerów”
Okazało się, że chętnych do takiego partnerstwa nie zabrakło. Takowym okazała się właśnie wspomniana firma CLS Global. Oferowała ona pełną paletę usług, które miałyby pomóc NEXF stać się nowym przebojem rynkowym, zaś NexFundAI – zbierać tego profity.
Oczywiście faktycznym profitem, jaki zbierała ta ostatnia, nie były zyski finansowe, lecz informacje na temat oferujących je podmiotów i osób. Stojący za nią agencji FBI te informacje gromadzili, i po przeprowadzeniu śledztwa przesłali do federalnej prokuratury okręgu stanu Massachusetts.
Jak zdołano ustalić w toku postępowania, CLS Global proponowała przeprowadzenie dużej ilości fałszywych transakcji w celu manipulacji ceną tokenu, a także sztucznie wywołać wrażenie zainteresowania nią. Praktyki takie określa się jako wash trading – i są one oczywiście nielegalne.
Non omnis moriar
Do tego samego wniosku musieli dojść adwokaci firmy, co biorąc pod uwagę materiał dowodowy czyniło obronę przed zarzutami zadaniem mocno utrudnionym. Dlatego też nie stanowi specjalnego zaskoczenia, że CLS Global poszła właśnie na układ z prokuraturą.
W ramach ugody, firma przyznała się do winy. Chodzi o dwa zarzuty dot. konspiracji w celu manipulacji cenowej oraz oszustwa finansowego. Z tego tytułu zapłaci ona karę w wysokości 428 059 dolarów oraz zobowiąże się do zaprzestania aktywności na amerykańskim rynku kryptowalut.
Co czeka kryptowalutę NEXF – nie wiadomo. A nuż stanie się ona tokenem kolekcjonerskim, jako pamiątka „Operation Token Mirrors”? Ostatecznie skoro ludzie kupowali tyle NFT-ów, to może i tym razem…