Olbrzymi wieloryb przenosi setki milionów dolarów w bitcoin-ach. Co knuje?
Czternasty największy (!) posiadacz kryptowaluty Bitcoin ($BTC) przeniósł we czwartek wieczorem ogromną sumę 7 000 sztuk BTC, wycenianą po aktualnym kursie na około 244 miliony dolarów. Środki wieloryba trafiły na popularną giełdę kryptowalut Bitfinex. Transfer ten z oczywistych względów wywołał spekulacje i pytania o potencjalny wpływ na dalszą trajektorię cenową Bitcoina oraz o ukryte intencje dotychczasowego hodlera.
Bitcoin-wieloryb realizuje zyski
Wieloryby, jak powszechnie określa się je w świecie kryptowalut, to osoby lub podmioty posiadające znaczne ilości cyfrowych aktywów. Ich działania na rynku mogą mieć daleko idące skutki, prowadząc do zwiększonej kontroli przez spekulantów z „ulicy” i oczekiwania na ich kolejne ruchy zarówno przez entuzjastów kryptowalut jak i traderów.
Podczas gdy transfer dużej ilości Bitcoinów na giełdę często wskazuje na zamiar sprzedaży, ważne jest, aby pamiętać, że same dane blockchain nie mogą zapewnić pełnego obrazu planów inwestora. Dokładny cel tego masowego transferu pozostaje dla nas niestety owiany tajemnicą, możemy jedynie spekulować.
Tym, co sprawia, że działania tego konkretnego wieloryba są jeszcze bardziej intrygujące, jest jego nienaganne wyczucie czasu. Według danych z platformy BitInfoCharts, osoba ta lub podmiot zgromadziła oszałamiające 46 500 bitcoinów pomiędzy listopadem 2022 r. a styczniem 2023 r., kiedy wyceniane były one na dużo poniżej poziomu 20 000 USD za token. Dalekowzroczność inwestora popłaciła i została sowicie wynagrodzona: obecna wartość Bitcoina waha się pomiędzy 34 000 a 35 tys. dolarów za BTC.
Zobacz też: BitCast #1 Nowe szanse dla Polski? Analiza BTC i rynków finansowych z Konradem Ogrodowiczem
Kupuj tanio, sprzedawaj drogo
Na przełomie marca i kwietnia ten sam inwestor zdecydował się pozbyć 36 500 tokenów na tej samej giełdzie Bitfinex, korzystając ze szczytu cenowego Bitcoina. W owym czasie kurs BTC wynosił około 30 000 USD. Na tym jednak nie poprzestano. Kiedy kryptowaluta doświadczyła tymczasowych spadków w maju, nurkując w rejony 26 000 USD, sprytny trader wykorzystał nadarzającą się okazję do zgromadzenia dodatkowych 2 000 bitcoinów.
Seria dobrych decyzji „grubasa” sprawiła, że według danych on-chain jego portfel spuchł i został czternastym co do wielkości posiadaczem Bitcoina na świecie. Niedawny transfer do Bitfinex rodzi natomiast pytania o to, czy ta osoba lub podmiot nie przewiduje czasem na podstawie danych poufnych, że czeka nas spora korekta po ostatnich astronomicznych wzrostach.
Obserwatorzy i uczestnicy rynku bacznie obserwują ważny poziom cenowy 35 000 USD, który działał jako wyraźny punkt oporu przez ostatnie dwa tygodnie. Wszelkie próby przebicia się powyżej tego progu spotkały się z napływem zleceń sprzedaży, spychając kurs BTC z powrotem w dół.
Może Cię zainteresować: