Nowy wniosek o Solana ETF! Kolejny gigant włącza się do gry. Jak zareagował kurs SOL?
W styczniu 2024 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii kryptowalut. Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych dopuściła do obiegu pierwsze kryptowalutowe fundusze spotowe Bitcoin ETF. Później w lipcu zadebiutował Ethereum ETF. W międzyczasie wpłynęły podobne wnioski, które dotyczył funduszy spotowych powiązanych z tokenem Solana. Rynek z niecierpliwością czeka na zatwierdzenie tego produktu. Tymczasem kolejny gigant złożył wniosek o SOL ETF.
Franklin Templeton składa wniosek o Solana ETF
W ostatnich miesiącach Solana były jednym z liderów, który stopniowo zdobywał kolejne szczyty. Jeszcze na początku lipca, gdy wiele kryptowalut traciło, Solana zdobyła nowe ATH, które wynosi obecnie 285 dolarów. Jedna w trakcie obecnego krachu już nie jest tak kolorowo. Jednak rynek wciąż wykazuje duże zainteresowanie tym tokenem.

Wczoraj do wyścigu o fundusz spotowy Solana ETF dołączył kolejny gracz. Fanklin Templeton, jedna z największych firm na świecie, która zarządza aktywami, złożył w Delware dokumenty rejestracyjne dla Franklin Solana Trust. Jak pokazują przykłady pozostałych firm, jest to pierwszy krok do ubiegania się o fundusz spotowy SOL ETF. Przed firmą Franlkin Templeteon podobny ruch wykonały Canary Capital, Grayscale, 21Shares, VanEck i Bitwise.

W chwili pisania tekstu SOL kosztuje 196 dolarów, a w ciągu ostatnie doby straciła na wartości niecałe 2%. Z kolei przez ostatni tydzień kryptowaluta straciła 9,13%. W ujęciu miesięcznym token utrzymuje skromny wzrost o 4,62%. Jak widać, kryzys mocno uderzył również w Solanę, ale najwyraźniej nie odstrasza to gigantów.
Być może to wynik trwającego kryzysu, ale kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy wiadomość o nowym wniosku w sprawie kryptowalutowego funduszu spotowego nie powoduje chwilowego wzrostu wartości tokena, którego to dotyczy. Być może rynek przyzwyczaił się już do tego typu informacji.
Powrót do wzrostów może być kwestią czasu
Aktualne wyniki Solana są dużo gorsze od tych, do których token przyzwyczaił nas w poprzednich miesiącach. Jednak jest kilka przesłanek, które powodują, że rynek mocno wierzy w potencjał Solany. Dzieje się tak głównie dlatego, że pod koniec poprzedniego roku pojawiły się bardzo obiecujące prognozy dla tego tokena.
W grudniu dwie duże firmy zaprezentowały swoje prognozy dla rynku kryptowalut na 2025 rok. W obu z nich Solana, obok Bitcoina i Ethereum widnieje jako jeden z liderów rynku. Bitwise zakłada, że SOL w przyszłym roku osiągnie 750 dolarów. Z kolei VanEck prognozuje, że kryptowaluta przekroczy 500 dolarów.
Ponadto Solana oczekuje na decyzje o dopuszczenie do obiegu funduszy spotowych SOL ETF. Ta kwestia nieco bardziej skomplikowana. Status prawny tokena nie jest jasny, a wątpliwości co do tego zgłaszała SEC za kadencji Gary`ego Genslera. Z drugiej strony Gensler już nie pełni funkcji przewodniczącego SEC, a szanse na wyjaśnienie sytuacji rosną.
Z tego powodu eksperci przypuszczają, że pierwsze swoich ETF doczekają się Hedera i Litecoin, których status prawny jest bardziej przejrzysty. Dlatego takie, jak Ripple i Solana prawdopodobnie będą musiały poczekać trochę dłużej.