Nowe przepisy UE zakazują wszystkich anonimowych płatności kryptowalutowych
Unia Europejska zwalcza pranie brudnych pieniędzy wprowadzając nowe przepisy ograniczające płatności gotówkowe i anonimowe płatności kryptowalutowe.
Unia Europejska zatwierdziła przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Przepisy, które spotkały się z pewnym sprzeciwem, mają na celu ograniczenie zarówno płatności gotówkowych, jak i kryptowalutowych w celu zwiększenia przejrzystości i nadzoru finansowego.
Nowe ograniczenia
Przepisy, które zostały zatwierdzone przez większość członków komisji Parlamentu Europejskiego w dniu 19 marca, ustanawiają konkretne ograniczenia dotyczące transakcji gotówkowych. W szczególności zabronione będą wszelkie płatności gotówkowe przekraczające 10 tys. euro, a anonimowe transakcje gotówkowe powyżej 3 tys. euro również zostaną zakazane.
Być może płatności kryptowalutowe są najbardziej kontrowersyjnym aspektem nowego pakietu AML. Zgodnie z nowymi przepisami wszelkie płatności kryptowalutowe dokonywane przy użyciu niezidentyfikowanych portfeli samoobsługowych staną się nielegalne. Dotyczy to każdego portfela cyfrowego, mobilnego, stacjonarnego lub opartego na przeglądarce, który nie jest obsługiwany przez licencjonowanego dostawcę.
Egzekwowanie nowych przepisów ma rozpocząć się w ciągu trzech lat od ich oficjalnego wejścia w życie. Dublińska kancelaria prawna Dillon Eustace przewiduje jednak, że nowe prawo będzie obowiązywać na długo przed standardowym terminem ich egzekwowania.
Jednym z głośnych przeciwników nowych przepisów jest Patrick Breyer, członek Parlamentu Europejskiego z ramienia Niemieckiej Partii Piratów. Breyer wyraził sceptycyzm co do skuteczności tych przepisów w zwalczaniu przestępczości. Podkreślił on również swoje przekonanie co do tego, że anonimowe transakcje są podstawowym prawem człowieka do osiągnięcia indywidualnej autonomii finansowej. Poza naruszeniem prawa do prywatności Breyer ostrzega przed potencjalnymi gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami unijnej wojny z gotówką.
Zobacz też: Nieruchomości i luka czynszowa. Problem, który dotyczy milionów Polaków
„Ograniczenia? Ale po co?”
Opór społeczny wobec ograniczeń transakcji gotówkowych nie jest w Europie zjawiskiem nowym. Breyer wspomniał o „wielkim oburzeniu publicznym” w 2017 r., kiedy to Komisja Europejska wcześniej konsultowała się ze społeczeństwem w sprawie ograniczenia użycia gotówki.
Jaka będzie skuteczność nowych przepisów AML w zwalczaniu prania pieniędzy – To dopiero się okaże. Podczas gdy niektórzy uważają, że ich wprowadzenie jest konieczne, inni obawiają się, że może się to odbyć kosztem indywidualnej prywatności finansowej i wolności gospodarczej.
Może Cię zainteresować: