Nowa wizja Vitalika Buterina. Czy czeka nas „szybsze” Ethereum?
Vitalik Buterin zauważył, że czas potwierdzenia w sieci Ethereum spadł do 5-20 sekund po scaleniu. Uważa on jednak, że szybkość ta wymaga dalszej poprawy, zwłaszcza że obecny mechanizm konsensusu jest złożony i może zająć do 12,8 minuty na „bezpieczne” ostateczne potwierdzenie.
W rezultacie Buterin zaproponował kilka podejść, w tym SSF (Single Slot Finality), Based i wstępne potwierdzenia rollup. Dzięki SSF sieć może potwierdzać transakcje nawet przy mniejszej liczbie walidatorów online.”Single-slot finality pozwala łańcuchowi kontynuować działanie i odzyskać sprawność, jeśli więcej niż 1/3 walidatorów przejdzie w tryb offline” – przekonuje przedsiębiorca.
Pomysł już jest
Biznesmen zasugerował również użycie warstw 2 (L2) w celu przyspieszenia potwierdzeń transakcji. W tym przypadku rollupy wykorzystywałyby kilka grup walidatorów do szybkiego potwierdzania transakcji, które są później finalizowane w głównym łańcuchu, warstwie Ethereum (L1).
Z drugiej strony, podejście oparte na wstępnych potwierdzeniach jest prawie podobne do opłat priorytetowych Solana, umożliwiając walidatorom pobieranie oddzielnej opłaty za szybsze potwierdzanie transakcji o wysokim priorytecie. W tym względzie Buterin proponuje podobny system, ale z karą dla walidatorów lub wnioskodawców, którzy nie dotrzymują umów z użytkownikami. „Jeśli wnioskodawca naruszy jakąkolwiek obietnicę złożoną jakiemukolwiek użytkownikowi, może zostać odcięty” – twierdzi Buterin.
Zdaniem biznesmena powyższe iteracje i sugestie projektowe są dalekie od doskonałości, ale oferują solidne podstawy do dalszych ulepszeń w celu przyspieszenia prędkości potwierdzania.
Tymczasem deweloperzy Ethereum przedstawili nową propozycję ulepszenia Ethereum, EIP-7732, która ma na celu przegląd procesu walidacji bloków i przyspieszenie łańcucha bloków. Propozycja ta wprowadza znaczące zmiany w walidacji bloków w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności łańcucha bloków poprzez rozdzielenie procesu na konsensus i wykonanie.
EIP-7732 jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wydajność łańcucha bloków Ethereum. Jego podstawowym elementem jest Enshrined Proposer-Builder Separation (EPBS) czyli proces dzielenia tworzenia bloków na proponenta konsensusu i proponenta wykonania. W pierwszej kolejności wnioskodawca konsensusu wybiera wnioskodawcę wykonania, który następnie obiecuje stworzyć prawidłowy blok zawierający ważne informacje, takie jak płatność lub hash bloku, dla wnioskodawcy. Z kolei grupa walidatorów, znana jako Payload Timeliness Committee (PTC), zapewnia, że proponent wykonania przedkłada obiecany blok na czas.
Wyjaśnijmy – EIP-7732 ma na celu zmniejszenie obciążenia obliczeniowego walidatorów poprzez oddzielenie warstw konsensusu i wykonania, zwiększając wydajność i szybkość sieci. EPBS umożliwiłby walidatorom natychmiastowe skupienie się na walidacji konsensusu i odroczenie walidacji wykonania na późniejszy czas bez uszczerbku dla wydajności i bezpieczeństwa sieci. Rozwiązanie to proponuje również wolną od zaufania wymianę między konstruktorami i proponentami, gwarantując płatność i włączenie ważnych bloków oraz eliminując potrzebę stosowania oprogramowania pośredniczącego.
Vitalik Buterin: „To musi odbywać się szybciej”
Zgodnie ze stanowiskiem Vitalika Buterina, jakie współtwórca Ethereum wyraził w swoim poście opublikowanym na platformie X w minioną niedzielę, „jedną z ważnych właściwości dobrego doświadczenia użytkownika blockchain jest szybki czas potwierdzania transakcji”.
Dzięki reorganizacji opłat transakcyjnych EIP-1559 i stałym czasom bloków po Merge, potwierdzenie transakcji na Ethereum wynosi obecnie od pięciu do 20 sekund. Chociaż jest to porównywalne z transakcjami kartami kredytowymi, niektóre aplikacje wymagają znacznie większych prędkości – co jest dalekie od obecnego 12-sekundowego mechanizmu konsensusu Gaspera. Z EIP-7732 w dyskusji i obietnicą proponowanych zmian, szybsze prędkości transakcji mogą stać się rzezywistością – stałoby się to jednak kosztem kolejnego hard forka ze zmianami niekompatybilnymi wstecz.