Nomura: 96% profesjonalistów zainwestuje w kryptowaluty. Bycza ankieta wśród instytucji

Badanie analityków Nomura, jednej z najbardziej renomowanych instytucji finansowych na świecie nie zostawia wątpliwości. Profesjonalni inwestorzy interesują się kryptowalutami. Ale prawdopodobnie najpierw chcą zobaczyć wsparcie ze strony największych instytucji i krajów. Zanim rzucą się na zakupy. W ostatnich tygodniach wydawało się, że zainteresowanie crypto ze strony instytucji dosłownie umarło. Do czasu – zaledwie w ciągu tygodnia pojawiły się wnioski o utworzenie funduszy ETF ze strony pięciu, potężnych instytucji w USA: BlackRock (9,1 bln USD AUM, największy na świecie), Charles Schwab, (7,1 bln USD AUM), Fidelity (4,6 bln USD AUM) oraz WisdomTree i Invesco. Mieliśmy też inforamcje o Deutsche Banku oraz EDX Markets za którą stoi Citadel i Virtu. Co dokładnie pokazała ankieta Nomury (ok. 500 mln USD AUM)?

Ankieta instytucjonalna

Badanie przeprowadził Laser Digital, zależna od Nomury spółka zajmująca się cyfrowymi aktywami. Wynik ankiety wskazał, że 96% profesjonalnych inwestorów zarządzających prawie 4,95 bilionami dolarów chętnie zainwestuje w kryptowaluty. 5 bln USD to kwota ponad 4 krotnie wyższa od obecnej kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Co więcej 82% inwestorów zadeklarowało pozytywne nastawienie zarówno do Bitcoina, jak i Ethereum. Aż 88% stwierdziło, że oni lub ich klienci rozważają inwestowanie w kryptowaluty. Wyniki skomentował dyrektor Laser Digital, Mohideen:

„Nasze kompleksowe badanie pokazuje, że większość ankietowanych inwestorów instytucjonalnych dostrzegła znaczącą rolę aktywów cyfrowych w sektorze zarządzania inwestycjami oraz korzyści, jakie mogą one przynieść, takie jak większa dywersyfikacja portfeli”.

Część komentatorów branży, takich jak Adelman, CEO zyskującej popularności aplikacji crypto Lolli uwaza, że ostatnie działania BlackRock i innych instytucju odzwierciedlają nową falę instytucjonalnych produktów finansowych związanych z Bitcoinem. W jego ocenie inni liderzy funduszy na Wall Street dosłownie podążają śladami wydeptanymi BlackRock”.

Ponad 100 mld USD w błoto?

Ostatnie działania SEC spowodowały wymazanie ponad 10% kapitalizacji rynku crypto (ok. 130 mld USD). Teraz sektor odrabia te straty, a wszyscy sprzedający mogą czuć emocjonalny rollercoaster – typowe dla kryptowalut. Większość inwestorów wskazuje na niemal nieskazitelny rekord BlackRock w zakresie zgód SEC na proponowane ETFy. Jednak prawnik Joe Carlasare wskazał, że akceptacja BlackRock Bitcoin Trust zszokuje środowisko regulacyjne. W jego ocenie wniosek jest niemal identyczny z poprzednimi, które zostały odrzucone. W jego ocenie niezmiennie droga do Bitcoin ETF na cenę spot polega na zaakceptowaniu wniosku Grayscale. Firma stara się o przekształcenie swojego produktu powierniczego Grayscale Bitcoin Trust w fundusz ETF. Po działaniach banków, w ostatnich tygodniach dyskonto GBTC wobec ceny rynkowej BTC znacznie spadło. Odzwierciedla to rosnące oczekiwania rynku wokół fali akceptacji wniosków przez SEC. Pamiętajmy jednak, że brak takich akceptacji może wciąż ostudzić euforyczne nastroje i ew. pogłębić spadki.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze