Niemcy powoli przekonują się do kryptowalut?

Niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe napisał kiedyś, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Znaczy to mniej więcej tyle, że kto nie jest wystarczająco dynamiczny i nie nadąża za światem, ten zwyczaje zostaje w tyle. Zdaje się, że Niemcy, a konkretnie banki niemieckie, wzięły sobie do serca słowa rodaka i postanowiły zacząć nadrabiać zaległości ze świata kryptowalut.

Początek oswajania kryptowalut w Niemczech?

Przełom w sprawie kryptowalut w Niemczech to zbyt mocne stwierdzenie, ale trzeba odnotować, że coś jednak drgnęło, a konkretnie w branży bankowej. Dotychczas niemieckie banki traktowały branżę kryptowalut z dystansem. Powodem był fakt, że nie istnieją prawie niemieckim przejrzyste i ścisłe regulacje kryptowalut. Ponadto banki uznawały branżę kryptograficzną ją za zbyt spekulacyjną oraz zbyt ryzykowną. Sytuacja nieco się zmieniła. Niemieckie banki powoli przyjmują kryptowaluty. Póki co, głównie od inwestorów instytucjonalnych. Banki dalej są nieufne wobec kryptowalut, ale jednocześnie obawiają się, że mogą przegapić ważny moment w rozwoju systemów finansowych. Dlatego stopniowo niemiecki sektor bankowy planuje otwierać się również na klientów indywidualnych. Nieco bardziej otwarty w tej sprawie wydaje się niemiecki rząd, który w zeszłym roku ogłosił, że kryptowaluty będą wolne od podatku pod rok od ich nabycia.

Zobacz też: Giełdy kryptowalut w Hong Kongu otwierają się na inwestorów detalicznych. Jest jeden haczyk

Co z klientami indywidualnymi?

Aktualnie handel kryptowalutami w niemieckich bankach nie jest możliwy. Nawet duże banki internetowe, takie jak Comdirect, Deutsche Kreditbank czy ING, nie pozwalają swoim klientom na handel kryptowalutami bezpośrednio za pośrednictwem brokera. Jedyny sposób, w jaki klienci tych banków mogą inwestować w Bitcoina i inne monety odbywa się za pośrednictwem specjalnych certyfikatów. Jednak jak wynika z analiz Cointelegraph, instytucje bankowe pracują nad rozwiązaniami dającymi klientom indywidualnym dostęp do kryptowalut. W marcu 2023 r. istotny krok zrobił Deutsche WertpapierServiceBank (Dwpbank)., uruchamiając swoją kryptograficzną platformę transakcyjną wpNex. Platforma ta zapewnia 1200 bankom i kasom oszczędnościowym w Niemczech dostęp do branży aktywów cyfrowych. Dyrektor generalny Dwpbank zapewnia, że jest duże zainteresowanie tym rozwiązaniem. Czas pokaże, czy ta oferta faktycznie się przyjmie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze