Nie tylko USA. Ponad 200-milionowy potężny kraj rozważa wprowadzenie rezerwy Bitcoin
Okazuje się, że z wielkich krajów nie tylko Stany Zjednoczone mają zamiar w najbliższym czasie potraktować Bitcoin śmiertelnie poważnie. Wróbelki ćwierkają, że Brazylia może dołączyć do grona państw stawiających na kryptowaluty jako element swojej strategii gospodarczej. Tamtejszy kongresmen, Eros Biondini, przedstawił bowiem projekt ustawy zakładającej utworzenie Suwerennej Strategicznej Rezerwy Bitcoin, nazwanej roboczo RESBit.
Brazylia w gronie kryptowalutowych pionierów? Bitcoin u bram
Jako przykład do naśladowania wskazano na Salwador, który dzięki swojemu prezydentowi Nayibowi Bukele został uznany tam oficjalną walutą. Projekt ustawy przewiduje także odpowiedzialność za niewłaściwe zarządzanie. Osoby dopuszczające się zaniedbań mogą spotkać się z sankcjami administracyjnymi lub karnymi. Ustawa trafiła już pod obrady Przewodniczącego Izby Deputowanych, a kolejnym krokiem będą debaty w odpowiednich komisjach. Bitcoin prawnym środkiem płatniczym, co miało na celu poprawę dostępu do usług finansowych i przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. Obecnie kraj ten posiada blisko 6000 BTC wartych 542 milionów dolarów.
Czy adopcja przeszła tam aż tak gładko, jak mogłoby się wydawać? Sam prezydent Nayib Bukele niedawno po raz pierwszy otwarcie przyznał, że adopcja kryptowaluty Bitcoin w kraju nie przyniosła tak spektakularnych rezultatów, jak początkowo zakładano. Niemniej jednak, jeśli chodzi o samą inwestycję, na ten moment naturalnie przynosi profit.
Cel: stabilność gospodarcza
Proponowana rezerwa z założenia miałaby chronić Brazylię przed wahaniami kursów walutowych i ryzykiem geopolitycznym. Jej kolejnym zadaniem byłoby wsparcie nowej cyfrowej waluty centralnej – Real Digital (Drex). Przy obecnym poziomie rezerw Brazylii wynoszących 355 miliardów dolarów, część ulokowana w Bitcoin mogłaby stanowić do 5% całości. Proces zakupu zostałby przeprowadzony etapami, a zarządzanie aktywami pozostawałoby w rękach banku centralnego, wspieranego przez technologię blockchain i sztuczną inteligencję.
Projekt ustawy przewiduje także odpowiedzialność za niewłaściwe zarządzanie RESBit. Osoby dopuszczające się zaniedbań mogą spotkać się z sankcjami administracyjnymi lub karnymi. To po to, żeby obniżyć ryzyko kombinacji. Ustawa trafiła już pod obrady Przewodniczącego Izby Deputowanych, a kolejnym krokiem będą debaty w odpowiednich komisjach.
Dla nich to nie pierwszyzna
Brazylia nie jest początkującym w zakresie regulacji aktywów cyfrowych. W czerwcu 2023 r. rząd wprowadził nowe zasady umożliwiające głównemu bankowi nadzorowanie firm oferujących usługi pieniądza wirtualnego. Jednocześnie tego typu jednostkami odpowiedzialnymi za obsługę środków pieniężnych zarządza Komisja Papierów Wartościowych.
Jeśli projekt RESBit zostanie przyjęty, Brazylia może stać się liderem w adaptacji kryptowalut w Ameryce Południowej. Czy Bitcoin stanie się częścią ich rezerwy? Decyzje, które zapadną w najbliższych miesiącach, mogą zdefiniować rolę kryptowalut nie tylko tam, ale i wśród państw generalnie.