Nie tylko Grayscale. Rząd USA planuje zrzucić na rynek kryptowaluty Bitcoin o wartości 130 mln USD pochodzące z Silk Road

Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zamierza sprzedać na aukcji znaczną ilość bitcoinów o przybliżonej, aktualnej wartości 130 milionów dolarów, pierwotnie przejętych z Silk Road („Jedwabnego Szlaku”), niesławnego cyfrowego czarnego rynku zamkniętego w 2013 r. przez FBI.

Wujek Sam zrzuci nam na głowy kryptowaluty z Silk Road

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Maryland wydał zawiadomienie („notice”), w ramach rozsupływania kolejnej sprawy powiązanej z Silk Road, niesławnej czarnorynkowej platformy do handlu nielegalnymi substancjami zamkniętej przez federalnych w 2013 roku.

fot. DOJ

„Jedwabny Szlak”, założony przez osadzonego aktualnie w więzieniu libertarianina Rossa Ulbrichta, do domykania transakcji wykorzystywał właśnie Bitcoina.

Wstępny wyrok, wydany w sierpniu ubiegłego roku, został ostatecznie zatwierdzony w grudniu, torując drogę do obecnej aukcji. W sumie „przepadek majątku” w tej transzy dotyczy aż 69 tysięcy sztuk BTC, które według danych na blockchainie przejęto w okolicy 2020 r. z jednego ze źródeł powiązanych z nieistniejącą już platformą.

Majątek obejmuje też inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin SV (BSV) i Bitcoin Cash (BCH). W momencie zajęcia w 2020 r. aktywa te były łącznie wyceniane na ponad 1 miliard dolarów. Sam Ulbrich miał mieć rzekomo na rachunkach prawie 150 tysięcy sztuk BTC.

fot. bitcoincharts

Zobacz też: Te kryptowaluty nakręcają sprężynę i mogą wystrzelić? Recznik niedźwiedzi: altcoiny wzrosną ale koniec jest blisko

Krótka historia „Jedwabnego szlaku”

Silk Road, założony w 2011 roku przez Rossa Ulbrichta (znanego jako „Dread Pirate Roberts”), szybko stał się najbardziej znanym czarnym rynkiem w Dark Webie. Platforma ta wykorzystywała sieć Tor i Bitcoin do anonimowych transakcji, głównie dotyczących narkotyków. Jej popularność przyciągnęła uwagę FBI, które rozpoczęło śledztwo w 2011 roku. Agenci FBI infiltrując stronę, udało się im odkryć serwer Silk Road, co było kluczowe dla dalszego postępu śledztwa.

W 2013 roku Ross Ulbricht został aresztowany przez FBI w bibliotece publicznej w San Francisco, a jego laptop zawierał dowody zarządzania Silk Road. Ulbricht został oskarżony o pranie pieniędzy, handel narkotykami i próbę wynajęcia zabójcy, a ostatecznie skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Po jego aresztowaniu, Silk Road został zamknięty przez FBI.

To wydarzenie wywołało szerokie dyskusje na temat prywatności i wolności w Internecie oraz roli i bezpieczeństwa kryptowalut. Silk Road, mimo zamknięcia, zapisał się w historii jako ważny punkt zwrotny w rozwoju Dark Webu i zainspirował powstanie innych podobnych platform, co do dziś stanowi wyzwanie dla organów ścigania na całym świecie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ufwsgdz20190809
Member
ufwsgdz20190809(@ufwsgdz20190809)
25 dni temu

Jeśli nielegalne to powini spalić jak THC. Długopis zalegalizuje i urzędas zarobi premię.

1
0
Dodaj komentarzx