Dlaczego NFT rosną w styczniu? Wyjaśniamy

2 793

Kolekcjonerzy NFT rzucili się w styczniu na zakupy głównych kolekcji

Ceny wiodących kolekcji NFT niedawno znacznie wzrosły, a grudzień był pierwszym miesiącem od kwietnia, kiedy miał miejsce wzrost w stosunku miesiąc do miesiąca. Trend ten utrzymuje się nadal nadal w nowym roku, racząc nas codziennymi wolumenami wyższymi od dnia poprzedniego. Wzrost ten był rozproszony po wielu kolekcjach, m.in. Bored Ape Yacht Club (BAYC), Azuki, Doodles czy Goblin Town, z dwucyfrowym wzrostem w większości przypadków.

opensea wolumen

Dlaczego NFT rosną? 1: Premiery styczniowe

Jednym z głównych powodów ostatniej pompy w cenach tokenów NFT jest oczekiwanie na kilka ważnych ogłoszeń od najlepszych kolekcji. Bored Ape Yacht Club ma wydać interaktywny NFT 11 stycznia (który najprawdopodobniej znowu wciągnie ogromną ilość płynności z reszty rynku), a Azuki ma planowane coś na swoje pierwsze urodziny które przypadają 12 stycznia. Także i Doodles ujawniły nową użyteczność dla swoich skrzynek Genesis, które mają być wypuszczone wkrótce. Wydarzenia te wywołały wiele emocji i plotek w społeczności kolekcjonerów NFT, co doprowadziło do presji popytowej i wyższych cen.

Dlaczego NFT rosną? 2: Blur motywuje do obracania tokenami NFT

Poza nadchodzącymi wydarzeniami mamy również raporty o insider tradingu, czystej spekulacji, optymalizacji podatkowej i tym podobnych manewrów na rynku NFT. Nie jest to coś niezwykłego w świecie kryptowalut i może sprzyjać ruchom cen. Warto wymienić platformę tradingową Blur, która nagradza handlujących NFT specjalnymi paczkami i airdropami, co motywuje do nakręcania wolumenu. Należy jednak pamiętać, że trwałość wzrostów cen opartych na kruchych fundamentach jest często krótkotrwała, a obecne gwałtowne wzrosty mogą się nie utrzymać.

Dlaczego NFT rosną? 3: Popyt na cyfrową sztukę i przedmioty nie gaśnie

Istnieje jeszcze kilka czynników które mogą przyczyniać się do aktualnej pompy. Jest nią coraz większa akceptacja i uwaga ze strony mainstreamu. Popularność cyfrowej sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich w ostatnich latach eksplodowała, a bajecznie drogie aukcje jak BAYC, Cryptopunki, Fidenzy czy Azuki Spirits i ich licytacje bardzo dobrze wyglądają w prasie. To przyciągnęło więcej nowych ludzi na rynek, co naturalnie zwiększyło popyt na NFT.

Innym czynnikiem do rozważenia jest rosnące wykorzystanie tokenów NFT w branży gier. NFT są wykorzystywane do reprezentowania przedmiotów w grach, takich jak wirtualne nieruchomości, bronie i tym podobne wirtualne aktywa, pozwalając graczom na pełnoprawne wieczyste posiadanie i handel nimi tak jakby były fizycznymi przedmiotami. Pokazało to przydatność NFT-ków dla przeciętnego gracza i przyciągnęło nowych inwestorów.

Ostrożnie z nadmiernym entuzjazmem

Warto zwrócić uwagę, że rynek NFT wciąż jest stosunkowo młody i niezwykle zmienny. Ceny mogą ulegać znacznym wahaniom w krótkim czasie, a ryzyko strat należy mieć zawsze z tyłu głowy. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do każdej inwestycji ostrożnie i uważnie rozważać potencjalne ryzyka oraz potencjalne zyski.

Ogólnie rzecz biorąc, ostatni pump cen NFT jest spowodowany kombinacją oczekiwania na ważne ogłoszenia od najlepszych kolekcji, insider trading i spekulacji oraz rosnącego przyjęcia i wykorzystania NFT przez mainstream. Chociaż obecny optymizm na rynku jest zachęcający, ważne jest, aby podchodzić do każdej inwestycji ostrożnie i uważnie rozważać potencjalne ryzyka.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze