Nansen i Santiment: inwestorzy uciekają od Bitcoina. Przyciągają je te kryptowaluty

W ostatnich dniach na rynkach kryptowalut zauważalna jest wyraźna zmiana nastrojów rynkowych: widać więcej niepewności, a nawet elementy…paniki. Potwierdzają to najnowsze dane z platformy analitycznej blockchain Nansen. Mimo trudnego okresu dla Bitcoina, którego cena chwilowo spadła poniżej 62 000 dolarów, znaczące przepływy kapitałowe skierowane zostały w stronę Ethereum oraz wybranych altcoinów opartych na tej sieci. Potwierdza to niezależny raport innej, konkurencyjnej platformy analitycznej – Santiment.

Nansen: kapitał wraca do Ethereum

Podczas gdy Bitcoin zmaga się z ostrymi korektami cen, wieloryby, czyli inwestorzy o zasobnych portfelach, zdają się kierować w stronę bardziej obiecujących altcoinów. Ethereum (ETH) przoduje w tym pivocie, z napływem środków w wysokości 8,47 miliona dolarów w ciągu zaledwie 24 godzin.

Po Ethereum największe zainteresowanie inwestorów wzbudziły Wrapped Ethereum (wETH) i Puffed Ethereum (pufETH), które odnotowały napływ środków odpowiednio w wysokości 6,65 i 6,29 milionów dolarów. Napływ funduszy do pochodnych ETH sygnalizuje plany wykorzystania ich na różne sposoby w ramach tego właśnie ekosystemu.

fot. Nansen

Token giełdy zdecentralizowanej Uniswap (UNI) również odnotował znaczącą aktywność, z zarejestrowanym napływem środków w wysokości 4,68 mln USD, i to pomimo potyczek prawnych z amerykańską Komisją ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pod przewodnictwem Gary’ego Genslera.

Inne godne uwagi kryptowaluty, które przyciągnęły inwestorów, to Wrapped Bitcoin (WBTC), Staked Ethereum (stETH), Curve (CRV) i Immutable D (ID), choć ich dokładne wartości napływów nie zostały ujawnione przez ekspertów Nansena.

Santiment: poza eterem uwagę przykuwa jeszcze jeden projekt

Zdaniem analityków platformy ds. analizy sentymentu na blockchainie, Santiment, Ethereum nie tylko utrzymało, ale i zwiększyło swoje znaczenie w dyskursie kryptowalutowym, szczególnie dzięki nowym funduszom ETF skoncentrowanym na rynku hongkońskim. Mimo ogólnego spadku na rynku krypto ETFy Ethereum wywołały duże zainteresowanie społeczności krypto, choć nie uchroniło to natywnego tokena sieci przed spadkami.

Poza Ethereum, Santiment zauważył również rosnące zainteresowanie w mediach społecznościowych mniej znanym niż etery altcoinem BEAM. Z zebranych opinii wynika, że „szum pozytywny” dotyczył głównie rozwoju ekosystemu w postaci integracji memecoinów oraz innowacyjnego podejścia do kwestii prywatności w sieci, z kolei „szum negatywny” dotyczył przede wszystkim rzekomej „powolnej innowacyjności”.

fot. Santiment

Zmiana wzorców inwestycyjnych może być również przypisana szerszym problemom gospodarczym, w tym napięciom geopolitycznym na Bliskim Wschodzie oraz oczekiwaniom na utrzymanie wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA. Czynniki te przyczyniły się do zwiększonej zmienności i szeroko zakrojonych spadków na rynku kryptowalut.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom