Największa opłata transakcyjna w historii Ethereum!

Największa opłata, jaką kiedykolwiek poniesiono w Ethereum, właśnie została przetworzona przez sieć. Około 10 700 ETH zostało poniesionych w opłatach za gaz na rzecz chińskiej puli wydobywczej SparkPool.

Wysokość opłaty uderza tym bardziej, że ktoś chciał przenieść zaledwie 0,55 ETH, wartych aktualnie ok. 130 USD. Sprawa wygląda zatem nieco podejrzanie…

źródło: etherscan.io

Powyżej widać adres, którego dotyczą transakcje. Spójrzcie na tę, która została wyróżniona. Charakteryzuje ją kilka ciekawych rzeczy.

Uderzająca jest częstotliwość transakcji – prawie co minutę. To budzi podejrzenia, że nie jest to zwyczajne konto, a przynajmniej nie należy ono do zwykłego, szarego użytkownika.

Nie wydaje się także, że jest to adres smart kontraktu. Może to być bot, jako że na adresie zarejestrowanych jest blisko 6000 transakcji. Można podejrzewać, że jest to hot wallet giełdy. Trustnodes uważa jednak, że ten adres jest jakiś „dziwny”.

Adres, którego dotyczy cała sprawa, został utworzony dopiero niedawno, 6 czerwca. Dosłownie od kilku dni zdołał zgromadzić na swoim saldzie około 46 000 ETH.

Powiązania z Bithumb

Adres, na który wycofano wspomniane 0,55 ETH albo należy do Bithumb, albo jest w jakiś sposób jest z tą giełdą powiązany.

źródło: etherscan.io

Tym, co wyróżnia się w analizie tego adresu, to automatyczne wyjścia środków do Bithumb od chwili ich zdeponowania. Jest to zatem albo adres pośredni Bithumb, albo adres hakera, albo jakiś bot, który wpłaca depozyty na Bithumb po otrzymaniu środków.

Możliwe tropy

Komentatorzy sugerują, że źródeł omawianych ruchów można szukać w orbicie działań traderów OTC w Chinach. Rachunki bankowe wielu z nich zostały niedawno zamknięte, więc jedno z drugim może mieć związek.

Oczywiście mogą to być równie dobrze działania chińskich władz po przejęciu konta inwestora OTC lub konto tradera OTC mogło zostać zhakowane.

Jeśli chodzi o Sparkpool, jej przedstawiciel Qiu Xiaodong powiedział, że zamroził opłaty i negocjacje. Pula wydobywcza prowadzi dalsze badania nad incydentem i pozostaje otwarta na wskazówki, które mogą doprowadzić na właściwy trop w tej sprawie.

Komentarze