Najpierw powoli, później jak lawina. BOE i FCA proponują znormalizować płacenie stablecoinami

Bank Anglii (BOE) i brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) przedstawiły właśnie swoje propozycje dotyczące uregulowania statusu stablecoinów. Inicjatywy te pojawiły się w czasie, gdy rząd Wielkiej Brytanii dąży do zajęcia honorowego miejsca na mapie świata jako globalne centrum kryptowalut, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i integralność dla swoich rynków finansowych.

Krajobraz regulacyjny kryptowalut zmienia się na naszych oczach

Stablecoiny to kryptowaluty (aktywa cyfrowe), które starają się za wszelką cenę utrzymywać parytet z daną walutą tradycyjną, np. euro czy dolarem w stosunku 1:1 (tzw. peg). Taki przynajmniej jest zamysł, choć nie zawsze plany te wypalają na dzikim rynku jakim jest sektor krypto (RIP $UST). Aktualnie najbardziej popularnymi stablecoinami Tether Dollar (USDT) oraz Circle Dollar (USDC).

Zgodnie z proponowanymi regulacjami, BOE skupi się na „systemowych stablecoinach”, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla stabilności systemu finansowego gospodarki krajowej. FCA z kolei chce przejąć odpowiedzialność nad nadzorowaniem szerokiego sektora kryptowalut w Wielkiej Brytanii.

Podejście BOE do regulacji stablecoinów wyróżnia się póki co w kontekście regionalnym i globalnym. Podczas gdy Unia Europejska (UE) wprowadziła regulacje mające na celu ograniczenie powszechnego wykorzystania stablecoinów, Bank Anglii zezwoli na ich emisję o ile zostaną spełnione przewidziane regulacjami warunki.

Główni gracze technologiczni, tacy jak Meta (dawniej Facebook) i PayPal, otrzymają na przykład możliwość emisji stablecoinów skoncentrowanych na płatnościach. To nowy trend u graczy z grupy Big Tech, a niestety negatywne doświadczenia związane z aktywami cyfrowymi jak upadek ekosystemu Terra i algorytmicznego stablecoina UST w zeszłym roku podkreślił potrzebę kompleksowego nadzoru ze strony władz publicznych.

Wielka Brytania włączyła w czerwcu z powodzeniem stablecoiny w zakres krajowych przepisów dotyczących płatności. Przewiduje się, że pierwsze środki legislacyjne dotyczące kryptowalut z pegiem do tradycyjnych walut fiat zostaną wprowadzone w pierwszych miesiącach 2024 r.

Zobacz też: Bitcoin, złoto czy gotówka? Cathie Wood ocenia zagrożenie deflacją. Listopadowe prognozy dla BTC

Dwa podejścia do stablecoinów z finałem w 2025 r.

Regulacje BOE koncentrują się przede wszystkim na stablecoinach powiązanych z wartością funta brytyjskiego, ponieważ oczekuje się, że będą one szeroko wykorzystywane do płatności. Wśród rozważań zawartych w tej propozycji znajdują się potencjalne limity dotyczące indywidualnych zasobów tych monet.

Z drugiej strony FCA podkreśliła potrzebę autoryzacji emitentów do obiegu stablecoinów zabezpieczonych fiat w Wielkiej Brytanii lub z Wielkiej Brytanii. Ich propozycja wymaga, aby stablecoiny w obiegu były zabezpieczone aktywami, które można łatwo przekształcić w waluty fiducjarne, niezależnie od obaw technicznych lub płynnościowych. Regulowani emitenci stablecoinów będą mogli również zachować przychody pochodzące z aktywów zabezpieczających.

FCA przyznaje, że ich podejście może być postrzegane jako nieuczciwe wobec konsumentów, szczególnie w scenariuszu wzrostu stóp procentowych. Twierdzą jednak, że to wyraźne rozróżnienie między stablecoinami a tradycyjnymi depozytami ma kluczowe znaczenie dla utrzymania integralności i stabilności systemu finansowego.

Zarówno FCA, jak i BOE zamierzają przeprowadzić konsultacje w sprawie ostatecznego kształu przepisów do połowy 2024 r. i wdrożyć ramy regulacyjne do 2025 r.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.