Nagły zwrot akcji w sprawie byłego szefa Terry! Do Kwon wygrywa w sądzie w sprawie swojej ekstradycji

Sąd Apelacyjny w Czarnogórze odrzucił decyzję Sądu Najwyższego w Podgoricy zatwierdzającą ekstradycję założyciela Terraform Labs Do Kwon do Korei Południowej lub Stanów Zjednoczonych.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w procesie prawnym Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę na pewne kwestie w działaniu Sądu Najwyższego, który wzbudziły jego wątpliwości.

Do Kwon wodzi wszystkich za nos

W listopadzie 2023 r. Sąd Najwyższy w Podgoricy stwierdził, że wymogi prawne dotyczące ekstradycji Kwona do USA lub Korei Południowej zostały spełnione. Ostateczną decyzję sąd pozostawił w tej sprawie ministrowi sprawiedliwości Czarnogóry Andrejowi Milovicowi.

We wtorek, 19 grudnia, obrońcy Do Kwona skutecznie odwołali się od tej decyzji. Ostatecznie Sąd Apelacyjny unieważnił decyzję o ekstradycji, ponieważ sędzia śledczy nie powiadomił Do Kwona o powodach i dowodach wniosku Stanów Zjednoczonych i nie pozwolił mu na przedstawienie swojej obrony zgodnie z wymogami prawa. Jednocześnie sąd nakazał odesłanie sprawy do Sądu Rejonowego w Podgoricy w celu ponownego rozpatrzenia.

Do Kwon odbywa obecnie czteromiesięczny wyrok w Czarnogórze za fałszowanie dokumentów. Dawnemu potentatowi kryptowalutowemu w aż dwóch krajach – i w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej – zarzuca się udział w upadku algorytmicznego stablecoina TerraUSD oraz zasobu platformy LUNA, do których doszło w maju 2022 roku. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Kwona o zaaranżowanie oszukańczego planu, który w ciągu kilku dni wymazał z rynku kryptowalut ponad 40 miliardów dolarów.

Zobacz też: UOKiK przebada nieruchomości. Na celowniku tacy giganci jak Mercure czy Radisson Blu

Nagła zmiana planów

Jeszcze w zeszłym tygodniu agencja Bloomberg informowała o tym, że areszt Kwona w Czarnogórze został przedłużony na wniosek Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych po tym, jak jego prawnicy złożyli odwołanie od orzeczenia w sprawie ekstradycji. Okres jego zatrzymania miał zakończyć się 15 grudnia, ale ostatecznie został przesunięty na 15 lutego 2024 roku.

Przypomnijmy – 23 marca 2023 r. Kwon został aresztowany w Czarnogórze podczas próby podróży do Dubaju przy użyciu sfałszowanych dokumentów. Po aresztowaniu został oskarżony przez amerykańską federalną wielką ławę przysięgłych o osiem zarzutów, w tym oszustwa związane z papierami wartościowymi, oszustwa związane z towarami, oszustwa bankowe i spisek.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx