Nagły spadek ceny Bitcoina! Co się dzieje i czy wieloryby odwracają trend?

W czasie gdy rynek crypto świętował zwycięstwo zdecentralizowanych finansów nad sektorem bankowym, Bitcoin zrobił nieoczekiwany ruch. Jego cena nagle spadła w okolice 27,000 USD – pozornie bez wyraźnego powodu. W ciągu 45 minut zostało wycięte 300 mln USD w byczych pozycjach. Spadek ten ma miejsce mimo, że problemy First Republic zdają się pogłębiać. Doniesienia Bloomberga wskazują, że decyzja FDIC może oznaczać limit z Fed dla FRC. Czy bycze reakcje crypto pod słabość banków były pułapką? Co się stało?

Long squeeze?

W okolicach 29,000 USD skończyło się wyciskanie krótkich pozycji stwarzając potencjał do odwrócenia ruchu.
Nagły spadek ceny Bitcoina. Źródło: TradingView

W ciągu ostatnich godzin Jump Trading zdeponowało łącznie 26,6 mln USD w BTC na różnych adresach depozytowych giełd. Główną giełdą, na którą dokonano depozytu był oczywiście Binance – Jump wysłał tam 23,7 mln USD w Bitcoinie. Poza tym 2,18 mln USD w BTC powędrowało do OKX, reszta wylądowała w Bybit. Czy nagła sprzedaż w otoczeniu niskiej płynności i przelewarowania w górę spowodowała spadek?

Źródło: Twitter

Doniesienia The Block

Według niepotwierdzonych doniesień The Block, Mt. Gox i portfele rządowe USA dokonują obecnie na rynku transakcji. Raport firmy powołał się w tej kwestii na platformę research Arkham. Zaznaczył jednak, że raport będzie aktualizowany i jest niepełny. Adres BTC zidentyfikowany jako miejsce przechowywania przez rząd USA funduszy z włamania do Silk Road posiada obecnie ok. 1,9 miliarda dolarów BTC. Transakcja miała miejsce wcześniej w środę, ale była to niewielka.

Źródło: https://www.theblock.co/post/228517/bitcoin-price-crash-us-government?utm_source=twitter&utm_medium=social

Dane on-chain

Źródło: Glassnode

Wraz z silnym otwarciem 2023 roku, rynek pewnie wyszedł z trendu niezrealizowanych strat w kierunku niezrealizowanego zysku. Pokazuje to bardzo ostra dywergencja pomiędzy podażą BTC utrzymywaną w zysku a stratą. W miarę jak to się rozwija, rośnie oczywiście motywacja do realizacji zysków. Sprzedają inwestorzy, którzy kupili BTC po bardzo atrakcyjnych cenach. Co do zasady każego rodzaju niepewność zwiększa presję sprzedażową.

Źródło: Glassnode

Cena spot Bitcoin znajduje się pomiędzy popularnymi modelami wyceny on-chain tj. Realized Price, na poziomie $19.9k (średnia cena nabycia BTC), a Realized-to-Liveliness Ratio na poziomie $33.0k. To drugi model jest zbliżony do ceny zakupu HODLerów i będzie wyższy, gdy % udział BTC hodlerów w rynku wzrośnie. Rynki spot nie osiągnęły tego poziomu osiągając szczyt w okolicach 30 tys USD. Sugeruje to, że rynek wyszedł ze strefy głębokiego wyprzedania i ceny zrealizowanej, w stronę ceny godziwej tj. ceny nabycia przez hodlerów. Glassnode wskazał, że należy oczekiwać wzrostu prawdopodobieństwa zachowania polegającego na odbieraniu zysków z BTC nabytych po tańszych cenach. To zwiastuje presję na spadek cen.

Zmiany w zachowaniu akumulacji i dystrybucji różnych grup inwestorów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Glassnode oceniać za pomocą powyższego wykresu:

  • Faza 1: Silna akumulacja po upadku FTX we wszystkich grupach, skutecznie zwiastująca formację dna cyklu Bitcoina
  • Faza 2: Dystrybucja podczas wzrostowego wyższego ze stycznia i lutego, kiedy to nastąpił pierwszy znaczący rajd po brutalnej bessie 2022 roku
  • Faza 3: Niewielka akumulacja podczas rajdu powrotnego do 28 tys. dolarów, gdy impet rynku wzrósł, a ceny w końcu przebiły się powyżej 30 tys. dolarów.

W ostatnich tygodniach Glassnode dostrzegł mieszane trendy, sugerujące niezdecydowanie. Co do zasady każda niepewność to dobre środowisko dla niedźwiedzi. Niepewność dotyczyła wszystkich grup inwestorów, z wyjątkiem wilorybów posiadających więcej niż 10 tys BTC, które sprzedawały BTC. Zgadza się to z ogólną konsolidacją, krótkim wyjściem powyżej $30k, a następnie wyprzedaniem z powrotem do $27k.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze