Multicoin Capital bada trendy na rok 2025 – czy agentowa AI opanuje rynek pracy?

Multicoin Capital prognozuje, że rok 2025 będzie punktem zwrotnym w rozwoju Web3, głównie z powodu dynamicznego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz tokenizacji, która uruchamia „gorączkę instytucjonalizacji”. Takie stwierdzenia formułuje firma w swoim raporcie z 7 stycznia bieżącego roku. 

Dla przypomnienia, Multicoin Capital to firma inwestycyjna specjalizująca się w inwestycjach w kryptowaluty, tokeny oraz firmy z branży blockchain. Firma koncentruje się na długoterminowych inwestycjach w projekty, które mają potencjał przekształcenia całych sektorów globalnej gospodarki. 

W swoim raporcie zatytułowanym „Frontier Ideas for 2025”, czyli pionierskie pomysły na rok 2025, Multicoin Capital przewiduje pojawienie się firm bez pracowników – polegających wyłącznie na sztucznej inteligencji. Eksperci dodają też, że możemy mieć do czynienia ze wzmożoną adopcją instytucjonalną, gdy tak zwane security tokeny na dobre się przyjmą.

Inwestorzy mają tymczasem zwrócić się w stronę agentowej sztucznej inteligencji, która pomoże im odnaleźć drogę wśród nowych tokenów i innych finansowych produktów kryptowalutowych. To ostatnie może brzmieć zagadkowo, ale jak wynika z raportu, jesteśmy świadkami kształtowania się nowej rzeczywistości finansowej.

fot. materiały partnera

Adopcja instytucjonalna, czyli łaskawszy klimat dla aktywów cyfrowych

Analitycy oczekują, że rok 2025 będzie jednym z najlepszych lat dla kryptowalut. Jednym z powodów jest bez wątpienia wygrana Donalda Trumpa w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA, po której zaobserwowano nasilone zainteresowanie instytucji Bitcoinem i Ethereum, wyrażone przede wszystkim w sporym napływie gotówki do funduszy ETF na obu kryptowalutach.

„Kiedy władzę przejmuje frakcja przychylna kryptowalutom, a zatwierdzone w zeszłym roku ETF-y na Bitcoinie okazały się sukcesem, można powiedzieć, że mamy przed sobą 5 lat intensywnych wysiłków instytucji, które będą chciały nadrobić zaległości w nowoczesnych technologiach i znajdą sposoby, by jak najszybciej zintegrować cyfrowe aktywa w swojej działalności”, twierdzą eksperci Multicoin.

fot. materiały partnera

W listopadzie amerykański ETF na BTC po raz pierwszy przekroczył próg 100 miliardów dolarów, jeśli chodzi o wartość aktywów netto. Tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych przez Bloomberg Intelligence.

Multicoin oczekuje, że stokenizowane prywatne instrumenty dłużne oraz kapitał startupowy będą pierwsze w kolejce do dynamicznego wzrostu. Tokeny akcji spółek publicznych dołączą do tego trendu nieco później. Warto podkreślić, że według danych z raportu, niemalże każda instytucja finansowa weźmie udział w wyścigu i zacznie oferować podstawowe produkty finansowe zbudowane na kryptowalutach.

„Obecność blockchainów zapewnia wszystkim uczestnikom dostęp do niezmiennego rejestru transakcji w czasie rzeczywistym. Taki poziom transparentności i bezpieczeństwa stanowi wyraźny kontrast do niejasnych, a czasem wręcz obarczonych ryzykiem scentralizowanych baz danych, z jakimi mamy do czynienia w sektorze tradycyjnych finansów”, podaje Multicoin. 

fot. materiał partnera

Liczba agentów AI rośnie. Źródło: VanEck

Agentowa sztuczna inteligencja

W roku 2025 agenci AI — czyli maszyny, które autonomicznie wykonują złożone zadania — mają zacząć kształtować sektor gospodarki cyfrowej. Mowa tu o budowaniu aplikacji Web3, emisji tokenów i autonomicznej interakcji z człowiekiem. 

Za sprawą zaawansowanych modeli CoT – chain-of-thought reasoning models czyli zaawansowane modele sztucznej inteligencji, które naśladują ludzki proces myślowy poprzez rozkładanie złożonych zadań na sekwencję logicznych kroków – sztuczna inteligencja osiąga poziom, na którym zaczyna myśleć, planować, wykonywać zadania, a przy tym samodzielnie się korygować w razie potrzeby.

„W ten sposób tworzy się fundament dla agentowej sztucznej inteligencji, by mogła stopniowo przejmować kolejne zadania biznesowe”.

Multicoin przewiduje, że kolejna iteracja agentów AI będzie tak zwanymi Alpha Hunters — to znaczy, że ich jedynym zadaniem będzie wyszukiwanie najlepiej rokujących inwestycji i lokowanie w nich kapitału w czasie rzeczywistym. 

Eksperci dodają, że kryptowalutowe rynki kapitałowe mogą zacząć finansować ambitne próby uruchomienia firm bez pracowników, tak zwanych Zero-Employee Companies, co może doprowadzić do niesamowitych przełomów w każdym rodzaju działalności gospodarczej. 

Zero Employee Company: hit czy kit?

Koncepcja zero employee company (firmy bez pracowników) to innowacyjny model biznesowy, w którym przedsiębiorstwo funkcjonuje bez zatrudniania stałych pracowników. Kluczowe cechy tego modelu to brak stałych pracowników na etacie, wykorzystanie zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji, do automatyzacji procesów, outsourcing zadań do freelancerów i niezależnych kontraktorów i minimalizacja kosztów stałych związanych z zatrudnieniem.

Model ma swoje plusy i minusy, jak każda z takich koncepcji. Na plus zaliczyć można bez wątpienia niższe koszty operacyjne i możliwość szybkiego skalowania działalności. Wśród minusów wymienia się zaś problem z zapewnieniem ciągłości i spójności działań biznesowych, trudności z zarządzaniem rozproszonymi zespołami projektowymi i kwestie prawne i regulacyjne.

Sama koncepcja nastręcza też sporo obaw natury etycznej. Science fiction, gdzie maszyny przejmowały kompetencje ludzi, powoli staje się rzeczywistością, i o ile samych maszyn nie da się podejrzewać o złą wolę, o tyle ich twórców już bardziej. 

Choć eksperci Multicoin wydają się optymistycznie, a przynajmniej neutralnie nastawieni do prezentowanego przez siebie scenariusza, w głowach wielu odbiorców raportu powstaje pytanie: gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce dla człowieka? 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.