Mt. Gox po latach: czy zaginione 850 000 BTC to wszystko, co ukrył Karpelès?

Niektóre rany goją się powoli. Wiedzą o tym dobrze poszkodowani w sprawie Mt. Gox. Aż strach pomyśleć, że minęło prawie 10 lat od momentu, gdy inwestorzy stracili około 850 000 BTC.

Co roku na rynek wchodzi nowe pokolenie głodnych zysku. Niektórzy z nich nigdy o Mt. Gox nie słyszeli. A przecież warto mieć w pamięci lekcje z przeszłości. Bez tego szwy będą pękać, a historia boleśnie powtarzać.

Dlatego postanowiliśmy przygotować materiał eksperymentalny. Format, którego celem jest przybliżenie Ci sprawy, którą żyło całe krypto-środowisko.

Mt. Gox część 1 – Hakerzy to powód czy wymówka?

Z topowej giełdy znika 850 000 BTC. Właściciel Mark Karpelès oświadcza, że zostały one wykradzione przez hakerów. Pojawiają się wątpliwości.

Poszkodowani chcą poznać winowajcę. Rozpoczyna się śledztwo, którego obrót może być zaskakujący. Temperaturę podnosi niechęć do narcystycznego CEO. Czy to on skradł pieniądze, tak jak często sugerują to poszkodowani? A może jednak zdolni hakerzy?

Poniżej link do pierwszej części wideo.

Zobacz też: BitCast #1 Nowe szanse dla Polski? Analiza BTC i rynków finansowych z Konradem Ogrodowiczem

Mt. Gox część 2 – Kim dla Karpelèsa był Willy?

Sztuczna inteligencja, roboty i androidy to temat na czasie, ale boty potrafiły napsuć krwi znacznie wcześniej. A co w sytuacji, gdy to bot ma władzę nad całym rynkiem?

Spokojnie, to tylko plotki. Mt. Gox nie mogło przecież zdecydować się na taki ruch ze świadomością, że w szczytowym momencie generują 70% wolumenu Bitcoina. No właśnie. Nie mogło?

Plotki o tym, że Mt. Gox manipulowało rynkiem, pojawiły się regularnie. Niestety, brakowało dowodów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozgoryczeni inwestorzy snuli różne teorie. Przeważnie takie, które mało miały wspólnego z rzeczywistością. Złość i ból straty to dobra motywacja do takiego działania.

W takim razie, czy bot o sympatycznym imieniu Willy rzeczywiście działał?

Uwagi autora

Powyższe filmy to produkcje pilotażowe. Zostały stworzone bardzo spontanicznie i w domowych warunkach, co jest odczuwalne w jakości. Mam nadzieję, że pomimo tego materiał umili Ci te kilka minut.

Celem powyższej produkcji jest sprawdzenie, czy tego typu format jest dla Ciebie interesujący. Prosiłbym o wyrażenie opinii w komentarzach. Od tego może zależeć przyszłość tego formatu.

Dziękuję za Twój czas.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze