Tajemnice Bitcoina | O tym, jak Satoshi dawał fory innym górnikom

Według najnowszych badań Sergio Demiana Lernera, Satoshi Nakamoto prawdopodobnie powstrzymywał się od wydobywania BTC w pierwszych pięciu minutach przerwy między blokami. Poznajcie najnowsze odkrycia w tej sprawie.

Sergio Demian Lerner, badacz znany ze swojej pracy nad wzorcami wydobywania pierwszego górnika Bitcoin, którego zidentyfikował jako „Patoshi”, opublikował nowy wpis, w którym omawia swoje nowe spostrzeżenia. Tym razem Lerner skupił się na znacznikach czasowych bloku Bitcoin (timestamp).

Wygląda na to, że Patoshi (Satoshi?) praktycznie nie wydobywał nowego bloku Bitcoina w przeciągu pierwszych pięciu minut. Nie może to być przypadkiem, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia rozwiązania bloku w tym czasie wynosi 0,39. Jednakże, prawdopodobieństwo, że dominujący górnik, taki jak Satoshi, spróbuje wydobyć w ciągu pięciu minut bez powodzenia, wynosi prawie zero.

Znaczniki czasu bloku Patoshi (oś X pokazuje przedziały po 10 sekund każdy). Źródło: Bitslog.

Nie jest jasne, dlaczego Satoshi nie kopał w ciągu pięciu minut nowego bloku. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że chciał dać szansę na wydobycie BTC innym górnikom.

satoshi
Źródło: Bitslog

Czy Nakamoto „dawał fory” innym górnikom?

Na początku istnienia Bitcoina górników było bardzo niewielu. Sam Satoshi miał znacznie wyższy udział w hash rate niż reszta sieci. Twórca Bitcoina był w pełni świadomy, że sukces Bitcoina ma ogromne znaczenie dla zaangażowania jak największej liczby osób. W pewnym sensie Nakamoto mógł „dostrzec” innych górników – pierwsze pięć minut to wszystko twoje, ale jeśli nie będzie nikogo do kopania, wykonam swoje zadanie:

Dalej w powyższym wątku Lerner zgodził się, że dynamiczna korekta hash rate w obrębie jednego interwału bloku byłaby „przesadą”. Doszedł również do wniosku, że do bloku 16 000 Satoshi musiał mieć około 99% całkowitego hash rate sieci.

satoshi
Udział Satoshi Nakamoto w hash rate Bitcoina; źródło: tutaj

Wygląda na to, że celem Satoshi było zapewnienie wystarczającego hash rate, aby sieć była bezpieczna bez zniechęcania innych uczestników. Według Laszlo Hanyecza, Satoshi miał mieć obsesję na punkcie złośliwców atakujących Bitcoin. Chciał, by sieć miała szansę, aby wystarczająco urosnąć w siłę. Rzekomo miał nawet na podorędziu gotowego do obrony górnika GPU.

Zainteresował Cię powyższy wpis? Poznaj inne ciekawostki z wczesnego okresu Bitcoina

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.