Kopalnie wyprzedają się z BTC?

5 755

Kopalnie sprzedały prawie wszystkie bitcoiny wydobyte w 2022 roku, wywierając presję na cenę kryptowaluty. Zauważył to starszy analityk Messari, Tom Dunleavy.

Kopalnie się wyprzedają?

Według Toma Dunleavy’ego, 10 firm giełdowych wydobyło ~40 700 BTC od początku roku i sprzedało ~40 300 BTC.

W maju firmy wydobywcze po raz pierwszy sprzedały niemal 100% wydobytej pierwszej kryptowaluty, a w czerwcu przystąpiły do ​​likwidacji zgromadzonych rezerw. Trend ten utrzymywał się w lipcu, wykazując spadek w okresie sierpień-wrzesień.

Górnicy zaprzeczają

Spośród wiodących górników tylko Marathon Digital i Hut 8 potwierdziły swoje zaangażowanie w strategię cyfrowej akumulacji aktywów. Użytkownicy zwrócili uwagę na zachowanie dużych pozycji w Bitcoin Riot Blockchain i HIVE.

Większość komentatorów nie zgodziła się z wnioskami Dunleavy’ego. Wskazywali na małą ilość sprzedaży przez górników w porównaniu z dziennym wolumenem handlu kryptowalutami.

William Foxley, dyrektor ds. PR firmy Compass Mining napisał do Dunleavy’ego:

Górnicy mają roczny dochód w wysokości 10 miliardów dolarów. Dzienny wolumen obrotu wynosi 2,4 miliarda dolarów w okresie hossy. Mówisz poważnie?

Dunleavy’emu przypomniano również niedawne badanie przeprowadzone przez Jarana Melleruda z Hashrate Index. Zdaniem eksperta nawet wyeliminowanie 300% dziennej produkcji przez górników nie przekracza 0,63% wolumenu rynku spotowego bitcoina.

https://twitter.com/0xCryptoCafe/status/1607787543210389508?s=20&t=7rzpye9Z-f_-KpwNgxzDQQ

Założyciel BlockTower Capital, Ari Paul stanął po stronie Dunleavy’ego: „Nawet 1 miliard dolarów presji na sprzedaż zazwyczaj powoduje, że Bitcoin traci ponad 30 miliardów dolarów wartości rynkowej. Nie daj się zwieść liczbom dotyczącym płynności. Jest to bardzo zwodnicze, jeśli chodzi o wpływ na rynek.”

Przewaga ETH nad BTC

Użytkownicy zauważyli również, że Dunleavy bezpośrednio wskazał na możliwe przewagi Ethereum nad najpopularniejszą kryptowalutą. Ekspert miał prawdopodobnie na myśli przejście sieci na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) w wyniku wrześniowej aktualizacji The Merge.

Od tego czasu Bitcoin spadł z 20 256 USD do 16 677 USD, czyli o około 17,6%. Notowania ETH spadły z 1635 USD do 1196 USD, około 27% (CoinGecko ).

Były trader Dan Ripoll dodał:

Kapitulacja górników to zjawisko krótkotrwałe. Rok 2022 nie pozwala przewidzieć i potwierdzić, że kolejny będzie lepszy. Ponadto sprzedaż dystrybuuje BTC wśród społeczności w lepszy sposób niż PoS, w którym monety są skoncentrowane przez najlepszych posiadaczy/walidatorów.

Przypomnijmy, że w listopadzie cena zaktualizowała swoje historyczne minima na poziomie około 0,056 USD za 1 TH/s, a trudność wydobycia, wręcz przeciwnie – osiągnęła rekordowy poziom 36,95 T. Całkowity dochód górników bitcoina spadł o 20% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 473,2 miliona dolarów.

Komentarze