Microsoft, po miesiącach walki, w końcu przejmuje Activision Blizzard. Po co właściwie go kupił?

W styczniu 2022 roku Microsoft ogłosił swoje plany przejęcia firmy Activision Blizzard za imponującą sumę blisko 69 miliardów dolarów. Wywołało to wtedy wielkie poruszenie w świecie gier i nowych techologii. Jednak przez ostatnie kilkanaście miesięcy transakcja toczyła się w długotrwałym procesie, którego celem było jej zatwierdzenie. Na przeszkodzie stanęły zarówno firma Sony, jak i niektórzy regulatorzy, tacy jak FTC w Stanach Zjednoczonych czy CMA w Wielkiej Brytanii. Po wielu miesiącach walki o zgodę na przejęcie, Microsoft w końcu sfinalizował umowę.

Ogłoszenie ze stycznia 2022 roku wywołało wiele dyskusji na temat metawersu. Jeśli brać pod uwagę publiczne oświadczenia i wycieki dokumentów, to wydaje się, że zakup Activision może obiecywać więcej dla przyszłości kryptowalut niż metawersu. W oświadczeniu Microsoftu o przejęciu Activision w styczniu 2022 roku metaverse był istotnym elementem narracji. Firma w pierwszym akapicie ogłoszenia stwierdziła: „To przejęcie przyspieszy wzrost działalności gamingowej Microsoftu […] i dostarczy podstawy do budowy metawersu.”. Zostało to odnotowane przez komentatorów. 

Microsoft CEO, Satya Nadella, szczegółowo opisał swoją wizję rozwoju metawersu w wywiadzie przeprowadzonym w kolejnym miesiącu, mówiąc gazecie Financial Times: „Zbudowaliśmy, szczerze mówiąc, aplikacje metawersu, jeśli mogę tak je nazwać. Albo doświadczenia w aplikacjach biznesowych, narzędziach produktywności, spotkaniach i grach – wszystko na wspólnej platformie.”

Zobacz też: Sztuczna inteligencja – Arabia Saudyjska i Chiny tworzą nowy system oparty w pełni na języku arabskim

Microsoft jednak nie zainteresowany metawersem?

Jednak zapał Microsoftu w stosunku do metaverse najwidoczniej opada. Metawers nie był wspomniany w oświadczeniach dotyczących gier Microsoftu na początku i zakończeniu umowy 13 października. Dodatkowo CEO Microsoft Gaming, Phil Spencer, wyraźnie zaznaczył później w 2022 roku, że jego entuzjazm w tej kwestii jest słabszy.

microsoft
CEO Microsoft Gaming, Phil Spencer. Źródło: theverge.com

Spencer zapytał nawet, co w ogóle jest metawersem w wywiadzie z Bloombergiem. Powiedział: „Moje zdanie na temat metawersu jest takie, że gracze są w nim od 30 lat.” Mało mówił o metawersie Web3, poza tym że był ostrożny wobec modelu Play2Earn. Dodatkowo w jego wypowiedziach znajduje się stwierdzenie, że metawers to „źle zbudowana gra wideo, a budowanie metawersu, który wygląda jak sala konferencyjna, to nie jest to, gdzie chcę spędzać większość czasu.”. Jaki więc będzie kierunek tego przejęcia? 

Spencer może być natomiast bardziej entuzjastyczny co do kryptowalut. Wyciekły wewnętrzne dokumenty, które ujawniły, że Microsoft planuje zintegrować portfele kryptowalutowe z Xboxem. Spencer próbował kontrować wyciek, mówiąc, że wiele się zmieniło, ale nie zaprzeczył żadnym informacjom. Jeśli plany dotyczące kryptowalut się nie zmienią, mogą one potencjalnie być rozwijane w nowych grach Microsoftu – właśnie ze stajni Activision.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.