Nike przejmuje wiodący fashion house przestrzeni metaverse

Firma Nike coraz bardziej koncentruje się na rozwoju z wykorzystaniem technologii blockchain i cyfrowych światów. Bezczynny nie pozostaje również jej główny konkurent – Adidas – który stawia w tej materii coraz bardziej pewne kroki. Czując na plecach oddech konkurencji, Nike zdecydowało się na przejęcie cyfrowej platformy kolekcjonerskiej RTFKT.

Nike w metaverse

Nike krążyła sobie po cichutku w ostatnich latach wokół sektora blochchain i kryptowalut przyglądając się, ucząc i badając możliwości. W 2019 roku marka opatentowała w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych znak towarowy „Cryptokicks” . W ciągu ostatnich dwóch lat aktywność Nike w branży cyfrowej pozostawała jednak ledwie dostrzegalna.

Biorąc pod uwagę ostatni komunikat prasowy Nike, sytuacja zmieniła się diametralnie praktycznie z dnia na dzień. Przejęcie RTFKT ma na celu wyeksponowanie marki odzieży sportowej w sposób cyfrowy, który do tej pory pozostawał w dużej mierze niewykorzystany:

„Pozyskujemy bardzo utalentowany zespół twórców […]. Naszym planem jest inwestowanie w markę RTFKT, służenie i rozwijanie ich innowacyjnej i kreatywnej społeczności oraz poszerzanie cyfrowego śladu i możliwości Nike” – oświadczył dyrektor generalny i prezes Nike, John Donahue.

Rywalizacja o utrzymanie dominującej pozycji w cyfrowym świecie staje się coraz bardziej zacięta. Marki stoją w obliczu rosnącej presji, aby ich obecność została zauważona, jeśli chodzi o wydarzenia w społecznościach kryptowalutowych i blockchainowych. Chociaż nie każda ich aktywność w tej branży zostaje dobrze przyjęta, firmy szukają pól ekspozycji swoich towarów i usług w metaverse i to bardzo aktywnie.

Szczegóły przejęcia RTFKT przez Nike nie zostały ujawnione.

RTFKT pod ostrzałem?

Streetwear, moda i NFT odnajdują ostatnio wspólny język. Jakkolwiek przejęcie RTFKT przez Nike pobudzi prawdopodobnie nowy poziom zaangażowania marki, niekoniecznie odbędzie się to bezproblemowo. Przejęcie dokonuje się w okresie fali wzmożonej krytyki RTFKT w odniesieniu do warunków świadczenia usług, które wydają się być niezgodne z wartościami web3:

W społeczności NFT pojawiły się również głosy krytyki odnośnie współpracy RTFKT z Murakami, w ramach której tylko 9 z 16 NFT zostaje dystrybuowane publicznie – a pozostałe 7 trafia do twórców RTFKT.

Jak pokazuje powyższy przypadek, gdy do metaversu wkroczą wielcy gracze, nie każdy będzie potraktowany w równym stopniu.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.