Matrixport szacuje co z Bitcoinem jeśli powstanie ETF. Czyste szaleństwo?

Raport analityczny Matrixport wskazuje, że cena Bitcoina wzrośnie do 42,000 do 56,000 USD jeśli wnioski ETF, ze szczególnym uwzględnieniem BlackRock będą finalnie zaakceptowane. Matrixport łączy napływy środków do ETF z możliwym wzrostem cen Bitcoina. W nocie inwestorskiej opublikowanej w czwartek, firma wskazała co stoi u podstaw takiego wniosku. Otóż jeśli od 10% do 20% inwestorów, którzy deponują środki w funduszach ETF na metale szlachetne (ich aktywa wynoszą około 120 miliardów dolarów) może przeznaczyć 1% swoich portfeli na bitcoinowy ETF implikowałoby to mniej więcej tej skali zmianę cenową. Dokładnie: 'Jeśli kapitalizacja rynkowa Tethera (USDT) wzrośnie o 24 miliardy dolarów, działając jako proxy dla potencjalnych napływów ETF, cena bitcoina wzrośnie do 42 000 USD. To jedynie konserwatywne szacunki (…) Przy większym napływie 50 miliardów dolarów (1% alokacji z RIA), Bitcoin może potencjalnie wzrosnąć do 56 000 USD’.

Grudniowa euforia i GBTC?

Matrixport uważa, że warunki makroekonomiczne w tym roku są bardziej korzystne dla kryptowalut. Analiza zakłada znaczny wzrost ceny w grudniu napędzany niższą inflacją w USA. Oraz prawdopodobnym 'definitywnym końcem’ podwyżek stóp Fed. W nocie inwestorskiej Matrixport stwierdził też, że Bitcoin Trust firmy Grayscale osiągnął znacznie lepsze wyniki niż sam BTC w 2023 roku: 'Na początku roku dyskonto wartości aktywów netto (NAV) GBTC wynosiło -45%, nieznacznie zmniejszając się do -43% (…) Jednak przełom nastąpił, gdy Blackrock ogłosił swoją aplikację ETF 15 czerwca 2023 roku’.

Firma kryptowalutowa twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych jest około 15 000 zarejestrowanych doradców inwestycyjnych. Nadzorują oni aktywa o wartości 5 bilionów dolarów. To oni mogliby potencjalnie zalecić nawet niewielką alokację do BTC. W takim układzie nawet 1% alokacja w BTC wiązałaby się z 50 miliardów dolarów wyższą kapitalizacją największej kryptwaluty. Matrixport uważa, że: 'Ta grupa ma ogromny potencjał, a nawet skromna rekomendacja 1% alokacji przyniosłaby dziesiątki miliardów USD napływu’. Nie tak dawno – w lipcu firma stwierdziła również, że ceny BTC mogą osiągnąć 125 000 USD do końca 2024 roku.

Historia kołem się toczy

Matrixport podniósł wówczas kwestię cykliczności 'Jeśli historia jest jakimś przewodnikiem, to istnieje obecnie 100% prawdopodobieństwo, że do końca 2024 r. bitcoin doświadczy kolejnej ogromnej hossy z ceną docelową 125 000 USD” – stwierdziła wówczas firma zajmująca się cyfrową walutą. Matrixport przewiduje silne ożywienie zarówno dla bitcoina (BTC), jak i ethereum (ETH), przewidując, że ich zmienność spadnie. Blackrock zaktualizował wniosek ETF 18 października 2023 r. w SEC.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze