Masz te kryptowaluty? Uważaj. Prawie pół miliarda dolarów w tokenach trafi na rynek w listopadzie

Po euforycznym październiku w sektorze krypto nadszedł deszczowy listopad i tymczasowo obserwujemy konsolidację Bitcoina. Nie znaczy to jednak, że nic się nie dzieje. Z jednej strony mamy mini sezon altcoinów, z drugiej świeży napływ finansowania projektów a także…odblokowań zamrożonych tokenów przez istniejące projekty. W tym miesiącu spodziewamy się odmrożeń o wartości blisko pół miliarda dolarów amerykańskich (!), co może pociągnąć za sobą spore korekty. Na tle listopadowego kalendarza wyróżniają się w szczególności trzy znane kryptowaluty: oto one.

Trzy projekty odblokują kryptowaluty warte setki milionów dolarów

Listopadowa wielka trójca projektów kryptowalutowych przygotowuje się właśnie do uwolnienia na głowy hodlerów łącznie ponad 320 milionów dolarów w tokenach do swoich ekosystemów. Sa to platformy blockchain tzw. warstwy pierwszej konkurujące z topową czołówką, w tym samym Ethereum oraz jedna zdecentralizowana giełda.

Pierwsze bombardowanie zapewni nam Aptos, blockchain założony przez byłych dyrektorów Meta (dawniej Facebook), który to projekt planuje odblokować tokeny $APT o wartości 172,9 mln USD w dniu 12 listopada. Rozdanie to stanowi aż 10% podaży APT w obiegu i reprezentuje największe odblokowanie tokenów pod względem wartości spośród wspomnianych trzech projektów.

Strategia dystrybucji odblokowania tokenów Aptos jest skrupulatnie realizowana, a większość odblokowanych kryptowalut trafi do głównych współpracowników, inwestorów, społeczności i Fundacji Aptos. Alokacja ma na celu „utrzymanie równowagi pomiędzy rozwojem projektu a dobrem społeczności”.

Co ciekawe, październikowe odblokowanie tokenów Aptos zaowocowało wzrostem ceny, a token był notowany na poziomie 6,93 USD, co oznacza wzrost o 43% od ostatniego odmrożenia. Można to jednak „zwalić” na pozytywny sentyment jaki panował wtedy na rynku.

Kurs APT, fot. CMC

Kolejną platformą zrzucającą kryptowaluty będzie Avalanche. W dniu 24 listopada projekt ma w planach odblokowanie tokenów AVAX o wartości 107 milionów dolarów, co stanowi 2,7% podaży znajdującej się w obiegu. Partnerzy strategiczni, Fundacja Avalanche i zespół projektu są głównymi beneficjentami, a 12,6 milionów dolarów przeznaczono na potencjalny airdrop.

Sierpniowe odblokowanie przez Avalanche doprowadziło do spadku wartości tokena o 12,5%, z kolei ostatnie odblokowanie tokena przyniosło już 11% wzrost ceny. $AVAX był notowany na poziomie 11,15 USD, co zbiegło się w czasie ze zwiększoną aktywnością transakcyjną na blockchainie.

Kurs AVAX, fot. CMC

Nasze trio zamyka Hashflow, zdecentralizowana giełda (DEX) operująca na wielu łańcuchach bloków jednocześnie. 7 listopada DEX wyda na rynek 160,4 milionów tokenów HFT o wartości prawie 41,3 milionów dolarów. Suma ta stanowi aż 73,9% podaży znajdującej się w obiegu, co czyni ją jednym z najpotężniejszych odmrożeń w historii i proporcjonalnie największym w tym roku.

Zobacz też: Założyciele SafeMoon aresztowani! Zdefraudowali niewyobrażalne sumy

Tokeny zostaną przekazane wczesnym inwestorom, rozwojowi ekosystemu, głównemu zespołowi i nagrodom społeczności. Warto zauważyć, że kryptowaluta, która aktualnie wyceniana jest na 0,26 USD z za sztukę, znajduje się od dnia premiery w długoterminowym kanale spadkowym.

Kurs HFT, fot. CMC

Nie takie odblokowania straszne, jak je malują

Pomimo byczego października na rynku kryptowalut, odmrożenia tokenów są najczęściej zjawiskiem o charakterze niedźwiedzim, czyli sprzyjającym rozwodnieniu istniejącej wartości. Nie jest to jednak reguła. Kluczowy będzie sentyment na „ulicy” oraz perspektywa tego, jaki cel ma dane odblokowanie. Jeżeli inwestorzy zobaczą w nim prowzrostowe działania, może dojść do utrzymania obecnego kursu, a nawet systematycznej aprecjacji. Tak było niedawno z Ethereum.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze