Mamy przełom. Jest pierwszy wniosek o spot ETF na XRP!

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oficjalnie potwierdziła złożenie wniosku o spot ETF na XRP przez giełdę Cboe BZX Exchange w imieniu Canary Capital.

To istotny krok na rynku funduszy ETF opartych na kryptowalutach, mogący wpłynąć na przyszłość inwestycji w cyfrowe aktywa.

To jest właściwy moment na XRP ETF

Tym samym mamy do czynienia z uruchomieniem formalnego procesu przeglądu regulacyjnego, który określi, czy ETF otrzyma zgodę. Zgodnie z procedurą SEC, 21 dni po opublikowaniu wniosku w Rejestrze Federalnym rozpocznie się okres konsultacji publicznych. W tym czasie zainteresowane strony mogą wyrazić swoje opinie na temat funduszu, co może wpłynąć na ostateczną decyzję Komisji – ta może zdecydować o zatwierdzeniu wniosku, jego odrzuceniu lub prowadzeniu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Złożenie formularza 19b-4 do SEC stanowi drugi etap procesu zatwierdzania ETF-ów kryptowalutowych. Po potwierdzeniu przez Komisję wniosek jest oficjalnie rejestrowany, co inicjuje szczegółową analizę przez regulatora.

Nie jest to pierwsza próba wprowadzenia funduszu ETF na XRP. Wcześniej Komisj otrzymała wnioski od firm 21Shares, Bitwise, Grayscale i CoinShares. Co ważne, rządowa agencja zatwierdziła również wniosek Canary Capital o spot ETF na Litecoin, co dowodzi rosnącemu zainteresowaniu inwestorów cyfrowymi aktywami.

Ostatnie decyzje Komisji wpisują się w trend akceptacji kryptowalutowych funduszy ETF. W zeszłym roku SEC zatwierdziła spot ETF-y na Bitcoina i Ethereum, co zachęciło pozostałe firmy do składania wniosków o fundusze związane z innymi kryptowalutami.

Dziś gołym okiem widać, że obecna administracja wykazuje coraz bardziej przyjazne podejście do cyfrowych aktywów, co sprzyja dalszemu rozwojowi tego rynku. W tym kontekście Komisja powołała specjalną grupę zadaniową ds. kryptowalut pod przewodnictwem komisarz Hester Peirce. Jej zadaniem jest doprecyzowanie statusu regulacyjnego różnych kryptowalut oraz ustalenie priorytetów dla dalszych działań w tym sektorze.

Zmiany, zmiany…

W międzyczasie SEC ogłosiła decyzję o wycofaniu apelacji w sprawie dotyczącej tzw. „dealer rule” – regulacji, która miała wymusić na dostawcach płynności kryptowalutowych o kapitale przekraczającym 50 mln dolarów podporządkowanie się przepisom dotyczącym papierów wartościowych. W listopadzie 2024 roku sąd federalny w Teksasie orzekł, że SEC przekroczyła swoje kompetencje, rozszerzając definicję „dealera” na podmioty działające w sektorze DeFi i kryptowalut.

Warto podkreśłić, że SEC ogłosiła także nową strategię „Crypto 2.0”, zakładającą bardziej przejrzyste zasady i racjonalne podejście do regulacji rynku kryptowalut. Dodatkowo, na początku lutego Binance i SEC złożyły wspólny wniosek o zawieszenie postępowania sądowego w sprawie domniemanych naruszeń regulacyjnych przez giełdę. Może to sugerować, że SEC zamierza ponownie ocenić swoje wcześniejsze działania przeciwko firmom z sektora kryptowalut.

Zmiany te mogą oznaczać nową erę dla inwestorów oraz uczestników rynku kryptowalutowego, wskazując na rosnącą akceptację cyfrowych aktywów w regulacyjnym krajobrazie finansowym USA.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.