Mamy najnowsze dane dotyczące Bitcoin ETF. Kto w nie inwestuje?
W drugim kwartale 2024 r. 44 proc. zarządzających aktywami zwiększyło swoje udziały w Bitcoin ETF, podczas gdy 22 proc. utrzymało ich liczbę na dotychczasowym poziomie.
Z danych Bitwise, który uchodzi obecnie za największy podmiot zarządzający funduszami indeksowymi kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, około 66 proc. inwestorów instytucjonalnych posiadało lub zwiększyło swoje zasoby Bitcoin za pośrednictwem amerykańskich funduszy giełdowych spot w drugim kwartale bieżącego roku.
Bitcoin ETF osiąga przyzwoity wynik
Zgodnie z formularzem 13F, który został złożony w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, 44 proc. zarządzających aktywami zwiększyło swoje zasoby Bitcoin ETF w drugim kwartale, podczas gdy 22 proc. utrzymało ich liczbę na tym samym poziomie stałą pozycję. Tylko 21 proc. podmiotów zmniejszyło swoje zasoby, a 13 proc. zrezygnowało z nich. W opinii Matta Hougana, dyrektora inwestycyjnego Bitwise, są to całkiem dobre wyniki, będące na równi z innymi funduszami ETF.
W tym miejscu wyjaśnijmy, że formularz SEC 13F to kwartalny raport, który jest wymagany od wszystkich instytucjonalnych zarządzających inwestycjami o zarządzanych aktywach w wysokości co najmniej 100 mln USD.
Drugi kwartał 2024 r. był zwyżkowy dla spotowych funduszy ETF Bitcoin, mimo że wartość aktywów spadła o 14,5 proc. w okresie trzech miesięcy. Jak zauważył Hougan, we wszystkich dziesięciu funduszach było 1924 par typu posiadacz/ETF, w porównaniu z 1479 w 1 kwartale. – To wzrost o 30%; nieźle, biorąc pod uwagę spadek cen w II kwartale – podkreślił. Analityk zwrócił też uwagę na fakt, że inwestorzy instytucjonalni byli dość stabilni w swoich działaniach. – Jeśli myślicie, że inwestorzy instytucjonalni wpadną w panikę przy pierwszych oznakach zmienności, dane sugerują co innego – dodał.
Duzi rynkowi gracze
Hougan zwrócił też uwagę na fakt, że „dużymi graczami” pod względem największych posiadaczy funduszy ETF były takie fundusze hedgingowe jak Millennium, Schonfeld, Boothbay i Capula. Podkreślił jednak, że istnieje również duża liczba doradców, biur rodzinnych i wybranych inwestorów instytucjonalnych: – Fundusze ETF to duży namiot, który przyciąga wielu różnych inwestorów. Wspaniale jest widzieć Millennium w zestawieniu ze stanem Wisconsin w tych zgłoszeniach ETF. Z biegiem czasu chciałbym, aby zarządzający majątkiem i emerytury stanowiły coraz większy udział – przyznał.
W zgłoszeniu 13F z 14 sierpnia bank inwestycyjny Morgan Stanley poinformował o posiadaniu 5 500 626 akcji iShares Bitcoin Trust firmy BlackRock na dzień 30 czerwca, wycenionych wówczas na 188 milionów dolarów. Pozycja ta czyni Morgan Stanley jednym z pięciu największych udziałowców funduszu. Z kolei Goldman Sachs zgłosił ekspozycję na ponad 238 milionów dolarów w akcjach IBIT i innych spotowych funduszy ETF Bitcoin.