Lizbona najważniejszym centrum kryptowalut na świecie. Tak wynika z branżowego rankingu

Firma inwestycyjna Greenfield uznała stolicę Portugalii za najważniejsze centrum kryptowalut na świecie. Miasto to wyprzedziło m.in. Nowy Jork, Berlin i Singapur.

Jakość życia, przyjazne dla bitcoinów przepisy podatkowe i ogromny napływ emigrantów sprawiły, że Lizbona jest obecnie uznawana za jedną z kryptowalutowych stolic świata. W niedawno opublikowanym raporcie „State of European Crypto Report” badacze wskazują na „rozwiniętą scenę DeFi” i liczne ulgi podatkowe w tym kraju jako dwa główne powody jego najwyższego statusu.

Meetingi w miejscu walk byków

Co ciekawe, nawet gdy rząd zamierza wycofać zachęty dla obcokrajowców, obowiązujący w Lizbonie system podatkowy jest nadal znacznie korzystniejszy niż w innych częściach kontynentu – zwłaszcza, że łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut jest o prawie 60 proc. niższa od rekordowego poziomu. Dodajmy do tego korzyści, takie jak nowo wprowadzona wiza dla cyfrowych nomadów oraz fakt, że miasto oferuje niższe ceny niż inne zachodnioeuropejskie centra. Okaże się wówczas, że Lizbona ma wszystkie cechy idealnej enklawy dla entuzjastów technologii, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze podczas rozmowy o kodowaniu.

Przykład? Portugalscy entuzjaści kryptowalut są stałymi bywalcami Campo Pequeno, To XIX-wieczna arena walk byków znajdująca się w Lizbonie przy Avenida da República. Po gruntownej modernizacji obiekt został w 2006 ponownie otwarty jako miejsce organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych i koncertów. Znajdują się tu liczne restauracje, podziemne centrum handlowe z parkingiem oraz stacja metra.

W rozmowie z dziennikarzami stacji CNBC Lorenzo Primiterra, włoski inżynier oprogramowania, opowiada, że inauguracyjne spotkanie „bitcoinowców” odbyło się w tym miejscu wiosną 2022 r., w weekend po upadku Terra Luna – popularnego projektu, który implodował z dnia na dzień, usuwając pół biliona dolarów z kapitalizacji rynkowej sektora. – Myślę, że dzięki temu wydarzeniu wiele osób stało się bitcoinerami. Zrozumieli, jak ważne jest samodzielne przechowywanie bitcoina – wyjaśnił.

Zobacz też: Kto by się spodziewał! Polska ma prawdopodobnie większe rezerwy złota niż Wielka Brytania

Centrum kryptowalut przyjazne dla cyfrowych nomadów

Lizbona jest popularna wśród kryptoentuzjastów także ze względu na to, że praktycznie każdej nocy odbywa się tu jakieś spotkanie branżowe. Do najciekawszych można zaliczyć Web3 Wednesdays i Crypto Fridays w The Block, popularnym klubie, w którym entuzjaści branży mogą wynająć przestrzeń coworkingową. Miasto jest także gospodarzem dużych konferencji branżowych, takich jak Web Summit i NearCon. – Pamiętam, że dwa lata temu miało się tu odbyć wydarzenie związane z Ethereum. Potem Solana zorganizowała kolejne wydarzenie, a potem powiedzieli: „Cóż, zróbmy tydzień blockchain”. Następnie stał się on miesiącem blockchain – dodaje Primiterra.

Dodajmy jeszcze, że w 2022 r. Portugalia zajęła szóste miejsce w rankingu „Global Peace Index” i znalazła się na szczycie listy najlepszych krajów dla ekspatów. Liczba zagranicznych rezydentów w Portugalii rośnie od siedmiu lat z rzędu, zwiększając się o ponad 40 proc. w ciągu ostatniej dekady.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze