(Listy do Redakcji) Nasz czytelnik padł ofiarą scam-u w Polsce. Zobaczcie jak działają oszuści!

Każdego dnia setki jeśli nie tysiące osób na całym świecie padają ofiarami kryptowalutowych oszustów. Wektory ataku są różne: od metod „na inwestora w krypto”, ataki phishingowe, konie trojańskie, podszywanie się pod influencerów, linki do podstawionych stron i wiele, wiele innych. Napisał do nas nasz czytelnik którego określimy tylko jako M. Zobaczcie krok po kroku jak wyglądała jego historia i w jaki sposób utracił swoje oszczędności. Z własnego doświadczenia powiem że otrzymałem jakiś czas temu podobny telefon, zapraszano mnie natomiast na „szkolenie”, czyli na scam. Bądźcie ostrożni, DYOR, i poinformujcie bliskich.

Scam „na inwestycję w kryptowaluty”

Szanowni Państwo,

Pod koniec maja 2023 roku odwiedziłem stronę Binance, aby zapoznać się z możliwościami spekulacji kryptowalutami. Niedługo po tym skontaktowała się ze mną pani Maja Falkowska, która pomogła mi założyć konto na bitcoin.pl. Następnie otrzymałem telefon od przedstawiciela firmy „Revolut Trade”, który poinformował mnie o konieczności założenia u nich rachunku i wpłacenia minimalnej kwoty, równowartości 216 dolarów. Mimo tego, że wycofałem próby inwestycji, nie udało mi się odzyskać pieniędzy. Powiedziano mi, że konto zostało zablokowane z powodu wykrycia „podejrzanych ruchów”, które tak naprawdę stanowiły moje próby odzyskania środków.

Niestety, dałem się oszukać i zdecydowałem się wpłacić 5,9 tysięcy złotych na „lustrzany przelew”, aby odzyskać pieniądze. Osoba, która się ze mną kontaktowała, przedstawiała się jako „ekspert”, twierdząc, że wygenerowałem zysk w wysokości 12 650 dolarów (!), ale że muszę zapłacić podatek w wysokości 18% tej kwoty, czyli ponad 2 tysiące dolarów, aby otrzymać środki. Od tego momentu przestałem ufać i nie poszedłem na tę grę. Codziennie otrzymywałem natrętne telefony od tej osoby o numerze +48 796529991, w której namawiał mnie do wzięcia kredytu w celu uregulowania tego „podatku”. W międzyczasie kontaktował się ze mną również ktoś, kto twierdził, że jest pracownikiem bezpieczeństwa w Revolut Bank, i również żądał opłacenia podatku.

Poniżej przytaczam całą treść wiadomości, jaką otrzymałem od rzekomego „księgowego” z Revolut:

Zobacz też: Nasdaq wycofuje się z uruchomienia usługi powiernictwa kryptowalut! Giełda ma inne plany

Szanowny Panie M.,

Informujemy, że na Twoje prywatne konto bankowe z Twojego osobistego konta Revolut Trade wpłynęła wypłata w wysokości 12 658,00 $.

Informacje o koncie:

Imię i nazwisko: M.

IBAN: <ukryto>

SWIFT: <ukryto>

Ze względu na podejrzaną aktywność na Twoim koncie Revolut Trade, Twoja wypłata została poddana dodatkowej weryfikacji przez system Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z warunkami opodatkowania zarobków z kryptowalut wg Europejskiego Banku Centralnego, Twoje zarobki podlegają opodatkowaniu, dlatego też wypłata została zamrożona.

Obecnie obowiązuje nowy system opodatkowania kryptowalut, dlatego musisz uregulować podatek dochodowy, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  1. Wpłać kwotę odpowiadającą 18% Twojego zarobku (2278,44 $) z Twojego prywatnego konta bankowego na Twoje konto kryptowalutowe.
  2. Następnie zakup USDT za pełną kwotę.
  3. Wyślij zakupione USDT przez sieć Tron (TRC-20) na konto tranzytowe, aby uregulować podatek:

TM5M1LvReD54LHkUDtXow6frfhEMWMoPBw

Po wykonaniu tych kroków Twoja płatność zostanie zaakceptowana w ciągu 1 godziny, a Twoje środki będą z powrotem dostępne.

Jeśli nie wykonasz tych instrukcji do 12.07.2023 o godzinie 12:00 CET, Twoje środki pozostaną zamrożone, a sprawa uchylania się od płacenia podatków zostanie przekazana odpowiedniemu wydziałowi.

Z poważaniem,

Bob Zelen

Dział Bezpieczeństwa Revolut

Zgłosiłem to zdarzenie mBankowi, w którym mam konto, i wymieniłem kartę debetową. Dodatkowo, złożyłem zawiadomienie o oszustwie na policji.

Proszę o uwagę w tej sprawie, aby inni nie padli ofiarą takiej samej oszustw. Mam nadzieję, że uda się podjąć odpowiednie działania wobec tych przestępców.

Z poważaniem,

M.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze