Liczba wielorybów Bitcoina potężnie spada. Halving? 'Tym razem będzie inczej’
Halving Bitcoina zbliża się nieubłaganie, a liczba wielorybich adresów Bitcoina wciąż spada. Jedne z najniebezpieczniejszych słów w świecie inwestycji brzmią: 'Tym razem będzie inaczej’. Przyjrzyjmy się zatem danym on-chain przedstawionym przez Glassnode’a. Rzucą więcej światła na halving jak i aktualny moment w cyklu kryptowalut. Przyjrzymy się im niżej.
W 2021 roku liczba wielorybów znalazła się na historycznycm szczycie i wyniosła 2169 adresów. Obecnie to 1672 adresy. Powodów może być wiele. Zaczynając od dzielenia portfeli na mniejsze. Poprzez dystrybucję (sprzedaż) i wchłanianie mniejszych wielorybów przez większe adresy akumulujące BTC. Jednocześnie niepłynna podaż jest na historycznych maksimach – coraz mniej BTC dostępnych jest na rynku i stale opuszczają giełdy. Towar 'deficytowy’?
Momentum
Glassnode ocenił poprzedenie fazy cyklu na podstawie czasu ich trwania. Wykres wyżej pokazuje liczbę dni w następujących fazach. Niebieska to faza od dołka do szczytu cyklu. Czerwona to faza od szczytu do dołka cyklu. Przejście (czarne linie) mierzone jest od All-Time-Low do ustanowienia All-Time-High. Jeśli założyć, żę minima z listopada nie zostaną naruszone możemy zauważyć że faza przejściowa trwała 221 dni. Poprzednie okresy przejściowe trwały od 459 dni do 770 dni. To sugeruje, że cierpliwość inwestorów może zostać przetestowana w ciągu 8 do 18 miesięcy, aż do nowego ATH rynku. Jeśli historia okaże się jakimkolwiek przewodnikiem po przyszłych wydarzeniach.
W w/w okresach przejściowych ceny są zwykle ograniczone między Realized Price, a ceną zrealizowaną z dodanym 0,5 odchylenia standardowego (niebieska linia). Od czasu ustalenia najniższego poziomu w każdym cyklu, następny % dni tradingowych znajdował się pomiędzy tymi granicami:
- Cykl 2012-13 = 79%
- Cykl 2015-17 = 64%
- Cykl 2019-21 = 78%
Te ramy sugerowałyby przedział cenowy od 20,1 tys. USD (-23%) do 45,0 tys. USD (+71%) w górę w bieżącym okresie.
Halving
Do halvingu Bitcoina pozostało zaledwie 300 dni. Glassnode wksazuje na relacje między okresami przejściowymi a halvingami. Przyjrzyjmy się im poniżej.
Glassnode uporządkował wyniki cenowe z poprzednich cykli. Zaczniemy od 305 dni od halvingu. To mniej więcej bieżąca faza. Zakres wcześniejszych wyników rynkowych w dniu halvingu przedstawia się następująco.
- Cykl 1 = +126% z maksymalnym spadkiem -44,8%.
- Cykl 2 = +179% z maksymalnym spadkiem -23,3%.
- Cykl 3 = -6,4% z maksymalnym spadkiem -53% w marcu 2020 r.
Pierwsze dwa cykle przyniosły bardzo pozytywną aprecjację. Trzeci halving był dużo trudniejszy dla inwestorów. Głównie z powodu szoku egzogenicznego w marcu 2020 r. Mimo to – efekt jest wszystkim znany. Nawet od covidowego dołka Bitcoin zdołał wzrosnąć o blisko 700%.
Glassnode skończył analizę oceną wyników cenowych w ciągu roku następującego po każdym z poprzednich halvingów.
- Wyniki cenowe w 1 halvingu: +7358% przy maksymalnym spadku -69,4%.
- Wyniki cenowe w 2 halvungu: +393% przy maksymalnym spadku -29,6%
- Wyniki cenowe w 3 halvingu +366% przy maksymalnym spadku -45,6%
Efekt malejących zysków jest wyraźnie zauważalny we wszystkich cyklach. Jest to naturalne, ponieważ wielkość rynku i przepływy kapitału rosną z czasem. Warto podkreślić jednak, że w otoczeniu systemowej niepewności Bitcoin może zaoferować inwestorom więcej niż w poprzednich cyklach. Czy to przełoży się na lepszy wynik? Nie jest to pewne. Czy tym razem będzie inaczej i Bitcoin po halvingu nie zwiększy wyceny? Wydaje się to mało prawdopodobnie (choć niewykluczone). Wszystko wskazuje jednak na to, że dynamika pozostaje zachowana. Inwestorzy mogą ignorować krótkoterminowy szum.
Może Cię zainteresuje: